czwartek, 28 kwietnia 2022

Tabela wszechczasów I ligi - 124 wyjazdy wygrane przez GKS Katowice

 Witajcie. W związku z małą dyskusją wokół tabeli wszechczasów I ligi , która wywiązała się na Twitterze kilka wyjaśnień z mojej strony. 

Tabela nastronie: http://www.zawisza1946.pl tworzona jest dynamicznie przez skrypt odpalany co noc. Zawiera wszystkie spotkania na zapleczu ekstraklasy, które się odbyły w historii włączając w to bieżący sezon. Poprawiłem nagłówek, który sugerował, że może nie być tam obecnego sezonu. 

Wytłuszczone są numery sezonów przy zespołach , które grają obecnie w I lidze i co tydzień nabijają nowe punkty i gole.

Tabela traktuje wszystkie zwycięstwa ligowe tak samo, zawsze za 3 punkty. To jest istotne o tyle, że inne źródła czasami prezentują ilość punktów, przysługującą w danym sezonie. Bywało tak, że za zwycięstwo były 2 punkty, zdarzały się też punkty ujemne. Tabela wszechczasów na stronie zawisza1946.pl traktuje każde zwycięstwo i porażkę tak samo. Inaczej trudno byłoby porównać realny dorobek zespołów. 
Nie wiem dlaczego inne źródła prowadzą swoje tabele tak jak prowadzą. Dla mnie to jest absurd. W mojej ocenie taka tabela ma za zadanie właśnie porównanie realnej siły poszczególnych klubów. 

Wyobraźmy sobie, że ktoś wpada na pomysł, że od kolejnego sezonu za zwycięstwo dostaje się 5 punktów a za porażkę minus 2. W takim układzie klub, który byłby na piłkarskiej scenie kilka lat, piąłby się w tej tabeli bardzo szybko w górę wyprzedzając zespoły, które latami ciężko budowały swoją markę. Czy takie podejście pozwala pokazać realny potencjał klubów na przestrzeni dziejów piłkarskiej Polski? Moim zaniem nie. Zatem konsekwentnie będę korzystał z prawa do pokazywania tabeli wszech czasów w taki sposób, jaki uznaję za najbardziej uczciwy.


http://www.zawisza1946.pl/tabela_wszechczasow2_odczyt.php


Moja tabela nie zawiera spotkań barażowych, inne źródła potrafią je dopisywać do tabeli wszechczasów. Przy ewentualnej weryfikacji z innymi źródłami warto brać to pod uwagę, bo tu jest pole do rozbieżności. 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że GKS Katowice w obecnym sezonie przeskoczył Polonię Bytom i awansował na 6 lokatę. Co ciekawe zespół z Górnego Śląska ma na koncie już 124 wyjazdowe zwycięstwa na zapleczu ekstraklasy i właśnie zrównał się w tym aspekcie z bydgoskim Zawiszą. Jeżeli wygra kolejny wyjazd, to będzie już liderem klasyfikacji wyjazdowych wygranych. 

Potencjalnie w obecnym sezonie Miedź Legnica może przeskoczyć Motor Lublin i awansować na 13 miejsce. 

Zagłębie Sosnowiec, na razie na 18 pozycji, ale sezon może zakończyć gdzieś na 16 miejscu przeskakując Gwardię Warszawa i GKS Bełchatów. 

W tym sezonie do pierwszej 30-ki awansowały Resovia oraz GKS Tychy


Można przypomnieć pozycję klubów z regionu kujawsko-pomorskiego w tabeli wszechczasów: 

  • Zawisza Bydgoszcz - 2 miejsce, 1480 punktów, 34 sezony;
  • Olimpia Grudziądz - 75 miejsce , 369 punktów, 8 sezonów;
  • Polonia Bydgoszcz - 76 miejsce, 364 punktów, 11 sezonów;
  • Pomorzanin Toruń -  110 miejsce, 169 punktów, 7 sezonów;
  • Elana Toruń - 115 miejsce; 157 punktów, 4 sezony;
  • Chemik Bydgoszcz - 127 miejsce, 121 punktów, 3 sezony.
W sumie tych klubów było łącznie 14, ale pozostałe nie zdołały utrzumać się w I lidze dłużej niż sezon, góra 2 sezony. Pełna lista klubów z kuj-pomu na zapleczu Ekstraklasy znajduję się tutaj:  Tabela wszechczasów I ligi - Kuj-Pom


W obecnym sezonie rozgrywki Fortuna I ligi uważam, za niezmiernie ciekawe. O awans walczą markowe kluby z kibicami i po części z niezłymi stadionami. Nie dość tego ważnymi postaciami w zespołach Arki i Korony są bydgoszczanie i wychowankowie Zawiszy Bydgoszcz. 

Hubert Adamczyk, pomocnik Arki Gdynia zdobył już dla tego klubu 14 goli i jest 3 w klasyfikacji strzelców. 
Jakub Łukowski, skrzydłowy Korony Kielce, strzelił już 9 goli w tym sezonie. Oni mają realny wpływ na sukcesy obu klubów i mogą mieć realny udział w ewentualnym awansie do Ekstraklasy. 

Coraz więcej do powiedzenia w GKS Katowice ma kolejny wychowanek Zawiszy, obrońca Oskar Repka. Ta postać może być kibicom Zawiszy mniej znana, bo wcześnie opuścił Gdańską 163 i przeniósł się początkowo do niemieckiego Kahrlsruhe. Nie zdążył nawet zadebiutować w seniorskim zespole Zawiszy. Kto wie, może kiedyś ? 

W barwach Łódzkiego KS-u dzielnie walczy o awans z biało-czerwonymi Maciej Dąbrowski

Szlify w I lidze w Stomilu Olsztyn zbiera pochodzący z bydgoszczy, były gracz Chemika - Beniamin Czajka.

W Podbeskidziu gra Dominik Frelek, ciekawy pomocnik z Grudziądza, młodzieżowiec. 

Sporo ciekawego się dzieje w Fortuna I lidze. Wydaje się, że poziom tej ligi w ostanich latach wzrósł, medialną otoczkę i transmisje z powodzeniem robi Polsat Sport. Ciekawe kiedy doczekamy się powrotu Zawiszy Bydgoszcz na ten poziom rozgrywek.

P.S. Jeszcze jedna ciekawostka. Na zaplecze Ekstraklasy awansowała Stal Rzeszów. W przyszłym sezonie mogą powrócić do najlepszej 30-ki tabeli wszech czasów. Tylko dwa oczka dzielą ich od lokalnego rywala - Resovii. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz