piątek, 29 kwietnia 2022

Zawisza Bydgoszcz- Bałtyk Koszalin [zapowiedź]

 W sobotę walczymy o górną połówkę tabeli. W przypadku wygranej z Bałtykiem mamy możliwość przeskoczenia w tabeli Błękitnych Stargard, którzy zajmują 9 lokatę.

Zawisza ma za sobą bardzo udaną wyprawę do Wielkopolski. Podopieczni Piotra Kołca nie dali szans Pogoni Nowe Skalmierzyce odnosząc najwyższe do tej pory wyjazdow zwycięstwo w tym sezonie w III lidze. Wynik meczu otworzył Korneliusz Sochań w 20 minucie. Wrzutki z autu w wykonaniu Cypriana Maciejewskiego to w zasadzie stałe fragmenty gry jak wolny czy rożny. Jego wrzutkę przedłużył Piotr Okuniewicz a w gąszczu obrońców lukę znalazł Kornel. Chwilę później z boiska wyleciał Łukasz Grabowski i Zawisza grał w przewadze. Już do przerwy było po meczu, bo na listę strzelców wpisał się Wojtek Mielcarek po asyście Kamila Żylskiego. To była składna , 6-podaniowa akcja rozgrana w dobrym tempie. Jeszcze przed przerwą na 3:0 z karnego podwyższył Kamil Żylski. Warto zauważyć, że cała akcja bramkowa była bajecznie prosta. Na długie podanie z obrony w wykonaniu Ariela Jastrzębskiego wystartował Mateusz Oczkowski i został  sfaulowany w polu karnym wychodząc na czystą pozycję strzelecką. 

W końcówce meczu kolejne cenne minuty w III lidze zaliczyli młodzieżowcy Medard Dahms i Alan Serwach. Końcowe 11 minut Zawisza grał z czwórką młodzieżowców. Trudno o lepsze scenariusze na środowe popołudnie. Na ławce rezerwych  na szansę debiutu w III lidze czekał Olgierd Bondara, ale to jeszcze nie był jego dzień. 3 ważne punkty pojechały do Bydgoszczy. 

Warto podkreślić, że Kamil Żylski jest obecnie w gronie sześciu najlepszych strzelców ligi: 

  • 19 goli Jakub Bojas ( poza konkurencją)
  • 12 goli Hubert Antkowiak, Grzegorz Goncerz, Michał Marczak;
  • 11 goli Kamil Żylski, Sebastian Ginter.
To już drugi sezon w karierze Kamila, w którym w III lidze strzela powyżej 10 goli. Ciekawe na ilu trafieniach zatrzyma się licznik po 34 kolejce ? Możliwy jest taki scenariusz, że na koniec ligi na szczycie tabeli strzelców będzie dwóch wychowanków Zawiszy. Powodzenia Kamil.


Runda rewanżowa jest bardziej owocna od jesieni. Na twitterze prezentowałem już wczoraj tabelę rundy rewanżowej III ligi gr II: 

runda rewanżowa 2021/22 źródło 90minut.pl

Nawet jeżeli walkowery rozdawane przez Elanę zaburzają trochę realną siłę i formę zespołów, to bez wątpienia Zawisza gra lepiej. Jesienią po 9 kolejkach Zawisza miał 9 punktów (1 punkt na mecz średnio). 


1.625 punktu średnio Zawiszy Bydgoszcz na wiosnę. 


Po 8 meczach rundy rewanżowej z tymi samymi rywalami, gdy nie wliczy się walkowera z Elaną, Zawisza ma 13 punktów, czyli 1.625 punktu na mecz. Bez wątpienia Zawisza jest bardziej skuteczny wiosną. Mamy niezły terminarz na ostatnie 8 kolejek i Zawisza ma realną szansę zakończyć debiutancki sezon w III lidze nawet 3-4 lokaty wyżej niż obecnie. U siebie mamy 4 spotkania z zespołami, które są niżej w tabeli. Zawisza z takimi rywalami paradoksalnie nie gra jednak za pewnie. Walczący o utrzymanie rywale na pewno dadzą z siebie wszystko i każde z tych spotkań będzie poważną walką o 3 punkty. Już w sobotę przyjeżdża do Bydgoszczy Bałtyk Koszalin, który wygrał bardzo ważne dla nich spotkanie z Bałtykiem Gdynia i uzyskał 6 punktów przewagi nad strefą spadkową. To spory kapitał w walce o utrzymanie. 

Bałtyk Koszalin jest trochę poszkodoawany przez to, że jako jedyny zespół zagrał w 18 kolejce z  Elaną i to spotkanie przegrał. Gdyby otrzymał za ten mecz walkowera, tak jak reszta rywali, to miałby 9 punktów przewagi nad strefą spadkową. Miał pecha i musi jeszcze trochę powalczyć o utrzymanie. To daje Zawiszy szansę na ciekawe spotkanie z dobrze zmotywowanym rywalem.


Co ciekawe, do tej pory Zawisza wielokrotnie w lidze rywalizował z innym zespołem z Koszalina - Gwardią, z którą mierzył się już 16 razy. Z Bałtykiem Koszalin dopiero zaczyna rywalizację. Jesienią było  2:2. Gospodarze zdołali wyrównać dopiero w 90 minucie. To był cieżki cios dla Zawiszy, bo nie było już czasu na odpowiedź. Na szczęście w piłce często przychodzi okazja na rewanż i zdarza się ona właśnie w sobotę. Mamy kolejne 90 minut, żeby pokazać dobrą piłkę i dopisać sobie kolejne 3 oczka. Kibice w Bydgoszczy są w ciągle spragnieni zwycięstw, które dadzą realną perspektywę walki o awans w kolejnym sezonie. Po obu stronach nie ma więc mowy o jakiejkolwiek taryfie ulgowej. 

Bukmacherzy są zdania, że Zawisza będzie górą: 


W mojej ocenie te kursy dobrze odzwierciedlają relane szanse zespołów. Nasz algorytm szacuje szanse na wygraną Zawiszy na poziomie 45%, wygraną gości na 30 %, remis jako najmniej prawdopodobny na poziomie 25%. 


źródło: futbolwliczbach.pl


Bilans domowy Zawiszy to 6-2-6 , co pokazuje, że Zawisza rzadko remisuje na Gdańskiej. Tak trzymać, panowie. Remis daje tylko punkt , wygrana 3 punkty.

źródło: futbolwliczbach.pl


Bałtyk potrafił na wyjeździe ostanio wygrać z Kluczevią, ale wcześniej długo nie mógł pokonać na wyjeździe nikogo, zwłaszcza mocniejszego od siebie rywala. Przed wygranym wyjazdem na Kluczevię Bałtyk porafił wygrać w październiku z GKS Przodkowo. W tym kontekście pokonanie Zawiszy byłoby sporą niespodzianką. Niebiesko-czarni u siebie rzadko remisują, więc.... wiele wskazuje na wygraną gospodarzy.

Siła wyjazdowa Bałtyku szacowana przez futbolwliczbach.pl na 0.7 to nie jest wyzwanie ponad możliwości podopiecznych Piotra Kołca. Jeżeli nie zlekceważą rywala to powinni kończyć z tarczą.


Bałtyk radzi sobie wiosną nie najgorzej mimo utraty w przerwie zimowej Pawła Łysiaka. Ten pomocnik pozyskany przez Bałtyk z Korony Kielce w zimie zmienił już barwy klubowe i obecnie walczy razem z Kotwicą Kołobrzeg o awans.

W środę gole strzelali dla Bałtyku pozyskani w zimie zawodnicy: Adrian Cybula i Dawid Gruchała-Węsierski. Zwłaszcza Adrian Cybula okazał się dość skuczny. To już 4 gol wiosną tego młodzieżoego napastnika urudzonego w Koszalinie.

Zimą Bałtyk pozyskał młodego środkowego obrońce z Ukrainy - Rusłana Marushka. Jako młodzieżowiec kilka lat temu w barwach Wołynia Łuck wyceniany był nawet na 100 tys Euro. Być może ten transfer odpowiada za mniejszą ilość goli traconych przez Bałtyk wiosną. W trzech meczach wiosną Bałtyk nie stracił gola. Ciekawe jak będzie prezentował się w naszej świątyni na Gdańskiej.


Sami przekonacie się o tym już w sobotę. 

Kup bilet przez internet już dzisiaj: http://zawiszabydgoszcz.abilet.pl/


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz