środa, 26 sierpnia 2015

Znaczące ubytki w kadrze Wdy Świecie.

Podopieczni Grzegorza Wódkiewicza wygrali w Kaliszu ligowe spotkanie i podskoczyli kilka oczek w tabeli. 

O zespole Wdy Świecie głośno zrobiło się za sprawą wyeliminowania z rozgrywek Pucharu Polski wyżej notowanych zespołów z Legionowa i Kielca. Trzeba jednak powiedzieć wyraźnie, że obecny sezon będzie dla klubu ze Świecia bardzo trudny. Z grupy 11 zawodników, którzy stanowili w zeszłym sezonie o sile tego zespołu ubyło aż 6:

- Łukasz Wenerski,Bartosz Czerwiński i Patryk Kiełpiński - Start Warlubie;
- Jakub Witucki i Maciej Kot - Elana Toruń;
Już wiosną zespół Wdy opuścił  Patryk Urbański, który przeszedł do Olimpii Grudziądz.

Pozostali w Świeciu doświadczeni: Łukasz Zapała, Grzegorz Brzeziński, obaj związani wcześniej z Zawiszą.

Grzegorz Brzeziński

Warto zwrócić uwagę na statystyki Grzegorza Brzezińskiego. Pomocnik z Radziejowa rozegrał 180 ligowych spotkań z czego ponad 51 % zakończyło się zwycięstwami jego zespołu (92 wygranych na 180 spotkań). Tylko 44 razy (24,44% spotkań) przegrywała drużyna, dla której grał Brzeziński. Grzegorz Brzeziński urodził się w Radziejowie skąd wywodzi się dwóch innych zawodników grających w centralnych rozgrywkach piłkarskich w Polsce. Najbardziej znanym z nich jest Maciej Dąbrowski (Zagłębie Lubin). Ponadto miejsce w I -ligowej Bytovii Bytów wywalczył sobie Michał Jakóbowski, występujący wcześniej w rezerwach Lecha Poznań. Michał ma także na koncie kilka występów w pierwszym zespole "Kolejorza" w Ekstraklasie.


Do zespołu Wdy Świecie powrócił z Gromu Osie doświadczony Damian Szczukowski.
Kadrę III-ligowca zasilił Karol Maliszewski, młody (1996 rocznik ) napastnik grający w ubiegłym sezonie w juniorach Zagłębia Lubin. Zdążył już strzelić gola na wagę awansu  w pucharowym pojedynku Wdy z II-ligową Legionovią.
Do zespołu dołączył Jakub Gackowski, wcześniej grający między innymi w Centralnej Lidze Juniorów dla Zawiszy Bydgoszcz, wyróżniający się środkowy obrońca, a także Kamil Kamiński z rezerw Zawiszy (wcześniej juniorzy Legii Warszawa) oraz Rafał Lipiński pozyskany ze Startu Warlubie. Ten 22 letni pomocnik swego czasu uznawany był za ogromny talent.

Młodzież w natarciu.


W obecnym sezonie więcej szans dostawać będzie zdolna młodzież Wdy: Damian Meyer, Maciej Góra, Dawid Frelek, Maciej Rożnowski, Dawid Wietrzykowski (rocznik 1999), Oliwier Moranowski, Dawid Cylc czy Mikołaj Prybiński.

Wda odważnie wprowadzała młodzież w ostatnich latach i obecnie może to zaprocentować. Czy ten potencjał wystarczy na utrzymanie III ligi? Nie można odbierać temu młodemu zespołowi szans, ale będzie to zadanie niezmiernie trudne, gdyż III ligę do utrzymania w tym sezonie w związku z reorganizacją rozgrywek potrzebne jest zajęcie przynajmniej 6 miejsca.

Średnia wieku zespołu Wdy to 20 lat.


Średni wiek zawodników Wdy w dniu meczu 1 kolejki z Sokołem Kleczew to zaledwie 20 lat i 36 dni. 
Dla porównania średni wiek zawodników Wdy w ubiegłym sezonie to 22 lata i 115 dni.

Start Warlubie w dniu 22 sierpnia w zwycięskim spotkaniu z Ostrovią Ostrów Wielkopolski dysponował zespołem o średniej wieku 24 lata i 30 dni.

Elana Toruń w zremisowanym spotkaniu z Wartą Poznań w dniu 8 sierpnia miała zespół o średniej wieku 23 lata i 222 dni.

Próba grania bardzo młodymi zawodnikami w III lidze przez Wdę Świecie wydaje się bardzo ryzykowna. Podobnego zdania był prawdopodobnie trener Łukasz Jankowski, który latem zrezygnował z dalszej pracy w Świeciu.

Ranking poszczególnych zawodników Wdy na tle zespołu dostępny tutaj.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz