poniedziałek, 29 czerwca 2015

Średnie frekwencje na stadionach, czyli ile dzieli nas od Europy.

Przerwa między sezonami to czas podsumowań. Warto przyjrzeć się również ligowej frekwencji, bo to ona jest jednym z czynników generujących zainteresowanie reklamodawców, sponsorów i przekłada się na finansowe wpływy klubów.




Kluby z największymi frekwencjami średnimi w Europie:






Kluby z najwyższymi średnimi frekwencjami w Polsce:

10 klubów z najwyższą liczbą widzów w Polsce

Przed rozpoczęciem bojkotu przez cześć kibiców w 2014 roku bydgoski Zawisza plasował się mniej więcej na 9-tym miejscu tego zestawienia.
W ostatnim sezonie spadł na 19 miejsce. Miał najniższą średnią frekwencję w T-Mobile Ekstraklasie  i był wyprzedzany przez 3 kluby grające w niższych klasach rozgrywkowych:
- Arka Gdynia, I liga- 3981 widzów,
- Zagłębie Lubin, I liga - 3953 widzów,
- Stal Mielec, II liga - 2862 widzów.

druga dziesiątka "ligi frekwencji stadionowych"




Zainteresowanie kibiców przekłada się na wartość ligi w oczach reklamodawców oraz firm nabywających prawa do transmisji spotkań. T-Mobile Ekstraklasa chwali się nowym, rekordowym kontraktem na sprzedaż praw transmisyjnych spotkań ekstraklasy (NC+ oraz Eurosport 2 ) wartym ponad 30 milionów Euro na rok.

I liga w kanałach Polsatu.


Spotkania I ligi transmitowane będą w kanałach grupy (Polsat Sport, Polsat Sport Extra i Polsat Sport News), ale wartość tego kontraktu jest znacznie niższa i nie ma już bezpośredniego przełożenia na klubowe budżety. Stąd I liga uznawana jest w Polsce za prawdziwe finansowe wyzwanie dla zarządów klubów. Z drugiej strony obecność I ligi w transmisjach telewizyjnych z pewnością daje argument klubom do "kuszenia" potencjalnych reklamodawców i sponsorów. Warunkiem skutecznego pozyskiwania sponsorów jest oczywiście dobra atmosfera na stadionie i duża publika. O to jednak może być w Bydgoszczy bardzo trudno. Nic nie wskazuje na możliwość rychłego zakończenia konfliktu i powrotu opraw meczowych na trybuny.

Osoby interesujące się frekwencją na stadionach piłkarskich zapraszam też do odwiedzenia strony
http://www.european-football-statistics.co.uk/attn.htm gdzie można przyjrzeć się średnim frekwencjom osiąganym w najmocniejszych ligach Europy. Najwyraźniej nie uwzględniono tam najwyższej frekwencji Lecha Poznań (ponad 18 tysięcy widzów na mecz) i podano, pewnie z rozpędu, frekwencję Legii Warszawa. Niezależnie od tego tabela daje obraz kibicowskiej siły lig w poszczególnych krajach.
Na bazie danych podawanych na tej stronie sporządziłem zestawienie dla najmocniejszych 25 lig Europy w sezonie  2011/12 (dane historyczne chyba nie są już dostępne) oraz w sezonie 2014/2015:

http://www.european-football-statistics.co.uk/attn.htm


Populacja naszego kraju licząca około 38 milionów i rozbudowana sieć aglomeracji o znaczącym potencjale ludnościowym, dają podstawy do nadziei, że polska piłkarska ekstraklasa docelowo awansuje do pierwszej 10-ki w Europie pod względem frekwencji, a z czasem może nawet pod względem poziomu sportowego weryfikowanego od wielu lat boleśnie w Europejskich Pucharach. Ogromna szkoda, że Bydgoszcz w minionym sezonie zaniżała polską średnią, bo z pewnością ma potencjał do tego by stać się znaczącym piłkarskim ośrodkiem w kraju.


W ostatnich latach 5 latach średnia frekwencja w polskiej ekstraklasie ustabilizowała się na poziome ok. 8,5 tysiąca widzów.
Niestety na zapleczu Ekstraklasy średnia frekwencja w ostatnich 2 latach spadła poniżej 2 tysięcy widzów.

Zmiany średnich frekwencji w Polskiej Ekstraklasie w kolejnych 20 latach widać na tym wykresie.







niedziela, 28 czerwca 2015

Bez kasy nie ma ligowej piłki. Region w piłkarskim kryzysie?

Jak podaje Magazyn Piłkarz dochodzą słuchy o trudnościach finansowych Wdy Świecie.


Fatalne to informacje. Ciągle brakuje w naszym regionie silnych, stabilnych zespołów, w których najzdolniejsi zawodnicy mogliby rozwijać się piłkarsko na dobrym poziomie ligowym. Od dwóch sezonów region nie posiada żadnego zespołu na trzecim szczeblu rozgrywek.

W rankingu zespołów z kujawsko-pomorskiego dorobek zespołów na trzecim szczeblu rozgrywek oznakowany jest zielonym kolorem.

Ranking klubów Kujawsko-Pomorskiego

Jak widać w sezonie 2012/2013 z II ligi spadła Elana Toruń, a Lech Rypin, mimo świetnego wyniku sportowego finansowo nie wytrzymał tempa rozgrywek i wycofał się z nich w zimie. Ciekawe jak potoczyłyby się piłkarskie kariery kilku chłopaków z Zawiszy, którzy właśnie w Rypinie zaliczyli świetną rundę. Jakub Bojas z Pawłem Tabaczyńskim strzelili w 17 spotkaniach razem 15 bramek. Mateusz Fredyk zagrał we wszystkich spotkaniach jesieni, wychodząc poza jednym wyjątkiem w pierwszym składzie. W zespole grali także Michał Żurowski i Marcin Tarnowski.

Właśnie możliwość pokazania się na poziomie II ligi jest szansą na zdobycie niezbędnych szlifów i przebicie się do świadomości managerów piłkarskich. Dlatego brak w regionie ośrodków piłkarskich prezentujących taki poziom organizacyjny stanowi dotkliwy brak dla całego środowiska piłkarskiego. Jeżeli wyróżniający się w III lidze zawodnicy nie prezentują jeszcze poziomu piłkarskiego pozwalającego na granie w Ekstraklasie czy I lidze (Olimpia Grudziądz), to najczęściej nie mają możliwości optymalnego w ich wieku rozwoju. Część z nich otrzymuje propozycje sprawdzenia się w II ligowych zespołach w innych regionach kraju, ale zdecydowanie trudniej zostać w ogóle zauważonym grając w III lidze.

Maciej Dąbrowski do kariery na boiskach Ekstraklasy wystartował  z powodzeniem właśnie w okresie gdy dostał szanse w Zawiszy a później w  Olimpii Grudziądz. Może to nie przypadek?

Maciej Dąbrowski 3 lata temu przeszedł z Olimpii Grudziądz do Pogoni Szczecin.


Z kolei na przygodę z dala od regionu zdecydował się np. Jacek Góralski. Awansował z Wisłą Płock do I ligi i został uznany za jeden z największych talentów w I lidze na pozycji defensywnego pomocnika. Kto będzie następny?

Tomasz Prejs probował sił w Dolcanie i Stali Mielec. Dawid Retlewski we Flocie Świnoujście i Nadwiślanie Góra. Jest jednak ogromna grupa zdolnej młodzieży, która nigdy nie dostała prawdziwej szansy. Brak perspektyw w regionie przekłada się pewnie często na brak motywacji do trenowania ze 100% zaangażowaniem. Nasza regionalna piłka tkwi ciągle w głębokim kryzysie. Zawisza Bydgoszcz w rundzie wiosennej w ogóle nie korzystał ze swojej młodzieży. Ekstraklasa i walka o utrzymanie to za trudne dla nich wyzwanie. Podobnie Olimpia Grudziądz. Walcząc w czołówce I ligi w zasadzie nie korzysta z zawodników z regionu. To już jest projekt skierowany na wynik za wszelką cenę, a ten determinuje korzystanie z zawodników gwarantujących określony poziom. Trudno mieć o to pretensje do władz klubu. Takie stawiają sobie cele i taką wizję klubu realizują, Tym sposobem brakuje ciągle klub o stabilnych podstawach finansowych korzystającego z wyróżniających się zawodników z regionu. Patryk Urbański, wyróżniający się przez kilka sezonów obrońca III-ligowej Wdy Świecie przeszedł do Olimpii i ...grał w IV ligowych rezerwach całą wiosnę.

Nawet gdy w regionie pojawiają się zawodnicy reprezentujący poziom I ligi to grają poza regionem. Przykładowo Tomasz Lewandowski grał w I lidze, ale dla Pogoni Siedlce. W seniorach Olimpii Grudziądz nie rozegrał nawet jednego spotkania.

Niedawno na łamach lokalnych mediów sportowych Krzysztof Kretkowski powiedział, że podpisałby się pod projektem zbudowania silnej drużyny w jego rodzinnym Inowrocławiu. Z pewnością jest to miasto z tradycjami piłkarskimi i potencjałem pozwalającym na myślenie o budowie silnego piłkarskiego ośrodka. Od niedawna posiada także zmodernizowany, ładny stadion.

Z pewnością świetną pracę przez ostatnie lata prowadzono w Świeciu. Szkoda, gdyby ta praca została zaprzepaszczona przez brak pieniędzy. Być może środowiska biznesowe wspierające Wdę Świecie w ostatnich latach zdołają znaleźć sposób na dalszy rozwój tego projektu? W sezonie 2012/2013 Wda była naprawdę blisko awansu do II ligi.

W zakończonym sezonie 2014/2015 najmocniejszym klubem z regionu, o którym można powiedzieć, że stawia na zawodników z regionu jest Start Warlubie.


Zawisza, Olimpia to obecnie dwa mocne ośrodki, przy czym przyszłość Zawiszy stoi obecnie pod znakiem zapytania. Czy powstanie trzeci silny ośrodek piłkarski w regionie? Są w Polsce województwa, które posiadają kilkakrotnie więcej ośrodków piłkarskich na poziomie rozgrywek centralnych. W efekcie prowadzą skuteczniejsze szkolenie młodzieży i dalej rosną w siłę. Czy w naszym regionie piłkarskie ambicje na poważny ligowy futbol pozostaną  tylko w Bydgoszczy i Grudziądzu?

Zawisza Bydgoszcz 2004 na podium ogólnopolskich finałów Deichmann

Jak podaje serwis internetowy zawiszafans.net "W zakończonych dzisiaj w Wałbrzychu finałach turnieju Daichmann mini mistrzostwa, nazywanych nieoficjalnymi mistrzostwami Polski chłopców z rocznika 2004 drużyna STOWARZYSZENIA PIŁKARSKIEGO ZAWISZA, prowadzona przez trenera Sławomira Bigalke zajęła trzecie miejsce."

Serdeczne gratulacje dla trenera Bigalke oraz walecznej młodzieży bydgoskiego Zawiszy.

Warto przypomnieć, że drużyna trenera Tomasza Łachowskiego oparta na młodych piłkarzach Zawiszy w 2010 roku wygrała finałową imprezę Daichmann Cup i w ramach nagrody odwiedzili w Brukseli reprezentanta Polski - Marcina Wasilewskiego.



Wielu zawodników z tego zespołu kontynuuje grę w Zawiszy. Jak rozwiną się te talenty, których na Gdańskiej nie brakuje? Czy znajdą tutaj sprzyjające warunki do startu w seniorską piłkę?


Kadra Kuj-Pomu na finałach MP U-16. Ośmiu Zawiszaków.

Zawodnicy z Kujawsko-Pomorskiego z rocznika 1999 (junior młodszy) zakwalifikowali się na finałowy turniej Pucharu Kazimierza Deyny U-16 odbywający się w Nowym Sączu. W tej grupie młodzieży jest kilku zawodników Zawiszy Bydgoszczy.

Stoją od lewej: Wiktor Babiński, Maciej Głuszkowski, Oskar Repka, Jakub Makowski, Dawid Szczukowski, Maciej Gralak, Dawid Wielosz, Dorian Affled


W drodze do finałów zespół U-16 wyeliminował reprezentacje województw Zachodniopomorskiego oraz Pomorskiego.

Zawodnicy od środy przebywali na zgrupowaniu w Poroninie gdzie trenowali pod okiem trenera kadry, Marcina Olejniczaka. Od niedzieli znajdują się w Nowym Sączu, gdzie rozegrany zostanie turniej finałowy.

Reprezentacja regionu Kujawsko-pomorskiego będzie rywalizowała w grupie ze Śląskiem, Łódzkim oraz reprezentacją województwa Lubelskiego.

Zawodnicy kadry grający na co dzień w Zawiszy Bydgoszcz mieli okazję wiosną rywalizować w Makroregionalnej Lidze Juniorów Młodszych (roczniki 1998 oraz 1999). Więcej informacji na temat rozgrywek juniorów młodszych tutaj.

Zdobywcy Pucharu Kazimierza Deyny uznawani są za Mistrzów Polski w kategorii wiekowej U-16.

czwartek, 25 czerwca 2015

Tabela wszech czasów rozgrywek II ligi piłkarskiej w Polsce


Jednym z zestawień najchętniej odwiedzanych przez internautów na stronie zawisza1946.pl jest tabela wszech czasów II ligi piłkarskiej. Tytuł wymaga drobnego wyjaśnienia. Centralne rozgrywki piłkarskie na drugim poziomie rozgrywkowym w Polsce toczone są od 1949 roku. Od samego początku nazywane były II ligą. Jednak począwszy od sezonu 2008/2009 przyjęły nazwę I ligi.

Zestawienie obejmuje cały okres od 1949 roku i wszystkie spotkania rozegrane na drugim poziomie rozgrywek ligowych. Według stanu na koniec sezonu 2014/2015 jest to 23986 spotkań. Część z nich to walkowery. One także zostały uwzględnione.

Dla młodzieży zapewne bardziej oczywista byłaby nazwa "tabela wszech czasów I ligi", ale rozgrywki na na drugim poziomie rozgrywkowym pod tą nazwą rozgrywane są dopiero od 7 sezonów. Przez wcześniejsze 60 sezonów druga liga była rzeczywiście drugą ligą. Taka nazwa wydaje się zatem na razie zdecydowanie bardziej przystająca do rzeczywistości.

tabela wszech czasów II ligi piłkarskiej


Kluby często zmieniały nazwy, często w okresie pobytu w niższych ligach, kontynuowały tradycje swoich protoplastów pod nieco innymi nazwami, wchodziły w różne fuzje, były przejmowane, grały na licencjach wywalczonych przez inne podmioty itd.

W czasie prac nad tym zestawieniem starałem się pozostawać w zgodzie z publikacjami innych autorów i statystyków futbolu, jednak w pewnych przypadkach moje zestawienie różni się od pozostałych w zakresie ciągłości historii klubów.

Nie dla fuzji.


Osobne słowa wyjaśnienia należą się zespołowi, który znalazł się w zestawieniu pod nazwą Kujawiak/Zawisza S.A. Nie miał on nic wspólnego z tradycją WKS Zawisza. Był to podmiot przeniesiony z Włocławka, który w tym mieście walczył o awans do Ekstraklasy. Przenosiny tego klubu do Bydgoszczy na wiele lat pogrążyły włocławski futbol w głębokim kryzysie, z którego do dzisiaj nie jest w stanie się podnieść. Klub ten funkcjonował w Bydgoszczy przez 1,5 roku i nie został zaakceptowany przez większość kibiców w Bydgoszczy. W tym samym czasie prawdziwy Zawisza Bydgoszcz rozgrywał swoje spotkania w IV lidze Kujawsko-Pomorskiej.
Wspomniane wyżej 2 sezony Kujawiaka/Zawiszy S.A. w Bydgoszczy nie zostały doliczone do dorobku Zawiszy Bydgoszcz w tabeli wszech czasów. Nie zostały także zsumowane z dorobkiem prawdziwego Kujawiaka Włocławek, który rozegrał jeden sezon na zapleczu Ekstraklasy.

Także osobno potraktowany został w tabeli dorobek klubu przeniesionego do Bydgoszczy z Konina (KP Konin / Zawisza SSA).

Kilkakrotnie kontaktowały się ze mną osoby związane z Lechią Gdańsk pytając dlaczego dorobek Lechii nie został powiększony o lata, w których w II lidze grał klub powstały wyniku fuzji z Olimpią Poznań czy Polonią Gdańsk. W tabeli wszech czasów te sezony zostały ujęte jako Lechia/Polonia Gdańsk oraz Lechia/Olimpia Gdańsk. Wyszedłem z założenia, że kluby o tak dużych tradycjach jak Lechia Gdańsk czy Zawisza Bydgoszcz nie powinny się posiłkować dorobkiem powstałym z piłkarskich przeszczepów. Przenoszenie klubów do innych miast na szczęście jakby wyszło już z mody. Być może doświadczenia z Bydgoszczy czy Gdańska posłużyły za skuteczną przestrogę dla innych działaczy. Duża, ligowa piłka powinna być budowana drogą sportowych awansów, a nie na skróty, dzięki przenoszeniu zespołów do innego miasta.

Zawisza vice-liderem zaraz za plecami Piasta.

W zestawienie wiceliderem pozostaje Zawiszy Bydgoszcz, z największą liczbą wyjazdowych zwycięstw (117) i największą liczbą bramek zdobytych na wyjazdach.
Zestawieniu lideruje Piast Gliwice, który w II lidze spędził 35 sezonów i łącznie uzyskał tam 405 zwycięstw.
Trzecie miejsce zajmuje Stal Stalowa Wola. 
W obecnym sezonie na wysokie, piąte miejsce awansowała Arka Gdynia, która przeskoczyła w tabeli Polonię Bytom  walczącą w III lidze o powrót do rozgrywek centralnych, a w kolejnym sezonie będzie miała okazję awansować na 4 miejsce kosztem gdańskiej Lechii, obecnie grającej w Ekstraklasie.

Pełne zestawienie znajduje się tutaj.

W zestawieniu przyjąłem założenie, że każde zwycięstwo punktowane jest tak samo, czyli za 3 punkty. Przez wiele lat za zwycięstwo przyznawane były 2 punkty. Przez kilka sezonów obowiązywała zasada, że 3 punktowe zwycięstwo, to zwycięstwo różnicą 3 bramek, za mniej okazałe zwycięstwo przyznawane były 2 punkty. Za wysoką porażkę można było nawet stracić punkty w tabeli ligowej. Porównywanie dorobku klubów byłoby mało miarodajne gdyby nie ujednolicić wagi ligowego zwycięstwa, zatem w zestawieniu obowiązuje reguła, że za zwycięstwo przyznawane są zawsze 3 punkty. Warto to podkreślić, gdyż wiele zestawień statystycznych dodaje do siebie punkty według reguł obowiązującym w konkretnym sezonie.

Tabela wszech czasów II ligi na stronie zawisza1946.pl aktualizowana jest po każdej kolejce ligowej na bieżąco, podczas trwania rozgrywek. Ma więc charakter dynamiczny.

Kluby z kuj-pomu na zapleczu Ekstraklasy.


W tabeli znajduje się 14 klubów z obszaru obecnego województwa kujawsko-pomorskiego.
Pierwszy z nich, Zawisza Bydgoszcz, zdobył więcej punktów w II lidze niż 13 pozostałych zespołów z regionu łącznie. Drugim zespołem z regionu w tej tabeli jest Polonia Bydgoszcz. Warto zwrócić uwagę, że Olimpia Grudziądz, która spędziła na zapleczu Ekstraklasy ostanie 4 sezony, zdobyła już 200 punktów i dorobkiem przewyższa już oba kluby z Torunia. Czwartego Pomorzanina oraz piątą w zestawieniu Elanę Toruń.

Zestawienie dorobku klubów z regionu kujawsko-pomorskiego na zapleczu Ekstraklasy podejrzeć można tutaj.



Wprowadzenie

Strona zawisza1946.pl tworzona jest od 2007 roku. Nie jest to typowa klubowa strona internetowa. W zasadzie nie prezentuję na niej zdjęć, nie ma tam artykułów. Jest to bardziej baza danych dotyczących rozgrywek piłkarskich, zwłaszcza tych regionalnych. Na stronie prezentuję ranking wszech czasów zaplecza ekstraklasy, rankingi klubów z regionu, rankingi zawodników.

Baza danych powstawała jeszcze w czasach moich studiów, ale kilka modułów zbudowanych zostało później.

Rankingi oczywiście mają charakter czysto subiektywny. Piłka nożna jest sportem zespołowym i trudno wychwycić dorobek indywidualny z tego trudu zbiorowego.Najlepiej potrafi ocenić zawodnika jego trener, choć też nie zawsze. Jednak zazwyczaj tą ocenę trenerzy zachowują dla siebie. Jak porównać zawodników występujących na różnych szczeblach rozgrywek ?

Mimo to stworzyłem algorytmy, które takie rankingi dla zawodników tworzą. Co jakiś czas będę starał się za pomocą tego bloga napisać kilka słów o tej stronie i poszczególnych skryptach.

Wielu zawodników zaczynających swoją przygodę piłkarską od Zawiszy gra lub grało w innych klubach regionu, między innymi dlatego analizy i rankingi rozszerzone zostały o najmocniejsze kluby regionu. Nie ma tutaj znaczenia osobista sympatia lub antypatia autora. Wysiłek zawodników i jakość ich gry decydują. Mam nadzieję, że ta baza danych pomaga w jakimś stopniu w promocji futbolu w naszym regionie.

Zapraszam także do kontaktu ze mną za pośrednictwem tego bloga. W ten sposób możecie pomóc uzupełniać dane zawodników (zwłaszcza miejsce urodzenia bywa kłopotliwe do ustalenia) czy przesłać ich zdjęcia.

Jeżeli macie jakieś pytania dotyczące sposobu działania lub prezentowania rankingów, to pytajcie. Postaram się odpowiedzieć za pośrednictwem tego bloga.