środa, 15 marca 2023

Zawisza niegościnny dla rywali z Wielkopolski.

Nie wiem jak idzie sprzedaż bieletów na sobotnie spotkanie z Pogonią, ale trzeba przyznać, że ten rywal wyjątkowo leży niebiesko-czarnym. 

Spotkanie, które miało się odbyć w minioną sobotę  z Jarotą zostało przełożone. Pauzował także zespół naszego rywala - Pogoni Nowe Skalmierzyce.W poprzednim sezonie Zawisza w domowym meczu z Pogonią w 9 kolejce walczył o pierwsze domowe zwycięstwo w sezonie i udało mu się ten cel osiągnąć, w dodatku w efektowny sposób wygrywając 4:1.

czytaj też: Czekamy na pierwsze domowe zwycięstwo Zawiszy. Pogoń Nowe Skalmierzyce [zapowiedź]

Pogoń Nowe Skalmierzyce wyjątkowo pasuje niebiesko-czarnym. Obie wyjazdowe  rywalizacje zakończyły się także wysokimi zwycięstwami podobiecznych Piotr Kołca.Bilans rywalizacji zespołów to 3-0-0 , w bramkach 11:1 dla Zawiszy.

W tym kontekście bardzo ciekawie zapowiada się mecz z tym rywalem. Trudno coś powiedzieć o obecnej formie rywala. Przed dwoma tygodniami zremisowali bezbramkowo w Starogardzie Gdańskim, ale przez większą część meczu grali w osłabieniu po czerwonej kartce dla Kacpra Bałamącka - wysokiego  obrońcy, młodzieżowca Pogoni.  Byla to konsekwencja 2 żółtych kartek, więc zawodnik nie jest wykluczony z kadry rywali na mecz z Zawiszą.

Pogoń była w tym meczu faworytem bukmacherów, co oznacza, że siła tego zespołu oceniana jest  po zimowej przerwie bardzo pozytywnie.  

Trener rywali - Łukasz Bandosz prowadzi Pogoń już prawie 3 lata. Nasz rywal z Wielkopolski to solidny zespół budowany w oparciu o graczy z tego regionu, bez efektownych transferów. Bazuje na rzetelnej pracy, długofalowym planie rozwoju. Dlatego tak efektownie zaprezentował się jako beniaminek w poprzednim sezonie, zajmując 5 miejsce. Obecnie Pogoń znajduje się na 10 pozycji w tabeli z 10 oczkami przewagi nad strefą spadkową. Trudno jednoznacznie stwierdzić, że z ligi spadają 3 zespoły, aczkolwiek patrząc na budżet i możliwości Raduni Stężyca oraz rezerw Lecha w II lidze, można z dużym pradopodobieństwem założyć, że z naszej grupy III ligi spadną tylko 3 zespoły.


III liga gr II , stan na dzień 15 marca 2023100% punktów z rywalem

To jest niezwykle rzadka sytuacja, żeby grając z konkretnym rywalem przynajmniej 3 krotnie wygrywać wszystkie spotkania. Na liście 254 ligowych rywali Zawiszy mamy do czynienia z taką sytuacją tylko 5 razy:

  • Notecianka Pakość 6-0-0 19:3
  • Naprzód Jabłonowo Pomorskie  4-0-0 12:2 
  • Wisła Tczew 4-0-0 8:0
  • Kujawiak Kowal  3-0-0 10:0
  • Pogoń Nowe Skalmierzyce 3-0-0 11:1

Wyjątkowo dobry bilans Zawisza ma z lokalnym rywalem z Solca Kujawskiego: 

  • Zawisza v.s. Unia Solec bilans 9-0-2 25:9 - w tej rywalizacji Zawisza zdobył 90 % punktów możliwych do zdobycia w tych 11 spotkaniach.
W rywalizacji z aż 56 rywalami w swojej historii ligowych bojów Zawisza zdobył 100 % punktów możliwych do zdobycia, choć w większości przypadków była to rywalizacja toczona w jednym sezonie.

Patrząc na nasz ligowy bilans z najbardziej wymagającymi rywalami z Ekstraklasy widać, że rywalom udawało się zdobywać w rywalizacji z Zawiszą około 70 % punktów (licząc po 3 punkty za wygraną, choć to różnie bywało w dawnych czasach)

  • Zawisza v.s. Legia Warszawa bilans 3-8-18 - 71,2% punktów dla rywala (licząc wygrane po nowemu za 3 pkt);
  • Zawisza v.s. Górnik Zabrze bilans 4-8-19 - 69,9% punktów (licząc za 3 po nowemu ) dla Górnika. 

Spośród obecnych ligowych rywali najgorszy bilans mamy z zespołem Błękitnych:

  • Zawisza v.s. Błękitni Stargard Szczeciński bilnas 0-0-3 bramki 2:9 - jedyny rywal z którym graliśmy 3 ligowe mecze i wszystkie przegraliśmy. 100% punktów dla Błękitnych 
  • Zawisza v.s. Świt Skolwin 0-1-2 bramki 2:8 - Świt z nami zdobył 77,7% punktów


Zimowe transfery rywala: 

(+) Patryk Palat - pomocnik 24 lata z Victorii Skarszew - IV liga (klub z okolic Kalisza)

(-) Wiktor Bury (19 lat) powrót do KKS Kalisz II po wypożyczeniu - jesienią nie grał w Pogoni, więc to żaden ubytek siły Pogoni;

Można więc załozyć, że potencjał tego zespołu nie uległ większym zmianom w zimie. Jedyną niewidomą jest obecna forma tego zespołu.

Siła doświadczenia - rok temu Pogoń należała do najstarszych zespołów lidze ze średnią ponad 26 lat. W tym roku jest podobnie. Średnia wieku Pogoni z całego seonu to 25,87 lat. W pierwszym meczu wiosny średnia wieku zespołu wyniosła 26 lat i 308 dni. 

Dla porównania średnia wieku Zawiszy z całego sezonu to 23,99 lat, średnia wieku z meczu Zawiszy z Vinetą Wolin to 23 lata i 189 dni. Zawisza dysponuje więc znacznie młodszym zespołem. 

Moc zespołów.

Obecna moc zespołu Pogoni Nowe Skalmierzyce wg rankingu zawisza1946 to 0.26  

moc Zawiszy ~ 0.32

Moc obu zespołów jest więc zbliżona i w żaden sposób nie tłumaczy to całkowitej dominacji Zawiszy w tej rywalizacji.

Młodzieżowcy rywala:


Pierwszy młodzieżowiec w kadrze Pogoni, to prawdopodobnie pomocnik Krystian Szczepaniak. W Starogardzie pauzował za 4 żółte. 

W pierwszym meczu wiosny do wyjściowej jedenstki Pogoni wskoczył wracający po poważnej kontuzji zerwania więzadła krzyżowego Kacper Bałamącek - młodzieżowy obrońca. Już po 30 minutach wleciał z boiska, ale za 2 żólte kartki, może więc zagrać z Zawiszą. 

Trzeci młodzieżowiec rywala to bramkarz: Mateusz Ludwikowski. W zależności od planu taktycznego  trenera lub formy kolegów właśnie on może uzupełnić wyjściową jedenastkę na spotkanie z Zawiszą. Zawisza oddaje statystycznie sporo strzałów na bramkę rywala, więc może to być ciekawy sprawdzian dla tego młodego golkipera.

Top strzelcy

- Pogoń: Kacper Majerz - 6 goli

- Zawisza: Maciej Koziara i Piotr Okuniewicz - po 6 goli.


Pauzują.

Według mojej wiedzy żaden zawodnik w obu zespołach nie pauzuje za nadmiar kartek.

Zagrożeni pauzą: Piotr Okuniewicz - 7 żótych, Medi - 3 żółte.Zawisza vs obecni rywale z WLKP w III lidze  - 73% punktów zostało w Bydgoszczy. 


Co ciekawe domowy bilans Zawiszy z obecnymi III-ligowymi rywalami z Wielkopolski wypada bardzo solidnie. 

Zawisza v.s. Pogoń Nowe Skalmierzyce 1-0-0 2:0

Zawisza v.s. Jarota 3-0-2 8:6

Zawisza v.s.  Polonia Środa Wlkp - 1-0-1 2:3

Zawisza v.s. Sokół Kleczew - 2-0-0 5:0

Zawisza v.s.  Unia Swarzędz 1-0-0 4:0

Zawisza vs obecni rywale z WLKP w III lidze - mecz domowe: 

razem: 8-0-3 21:9 (73% punktów zdobytych)


Czy podopieczni Piotr Kołca zrobili wystarczająco dużo, żeby zachęcić państwa do przyjścia na mecz z Pogonią? Mam nadzieję, że oczywiście tak.


Zawisza  Bydgoszcz - Pogoń Nowe Skalmierzyce - sobota godz 14:00 ul. Gdańska 163 Bydgoszcz


P.S.Unia Solec w sobotę zremisowałą z Polonią Środa Wlkp. 2:2 , a drugiego gola wiosną strzelił Kamil Żylski. Zwycięstwo Unii uciekło w doliczonym czasie gry. Ten zespół ciągle nie może wygrać u siebie w tym sezonie. Mimo wszystko remis z zespołem z top4 , grającym o awans do II ligi potwierdził aspiracje do utrzymania się zespołu z Solca.


czytaj też: Rezerwy walczą o awans do okręgówki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz