wtorek, 18 października 2022

Radomiak w miesiąc wydaje tyle kasy co Zawisza w rok, ale.....

Trudno wyrazić emocje, które mną targają gdy przelewam te słowa na klawiaturę. Zawisza w Pucharze Polski podejmie ekstraklasowego Radomiaka. 

Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że 6 lat temu Zawisza mógł zostać wytmazany z piłkarskiej mapy Polski i tylko start od B-klasy  uratował go przed unicestwieniem. Kto by wtedy pomyślał, że już w 2022 roku przyjedzie na Gdańską zespół z ESA, wozy transmisyjne Polsatu, systam VAR....

A jedna to się stanie faktem w najbliższy czwartek. To będzie pojedynek piłkarskiego Dawida z Goliatem. Nie ma tym stwierdzeniu cienia przesady. Wystarczy porównać możliwości finansowe rywali: 

Radomika Radom - budżet 18 milionów złotych;

Zawisza Bydgoszcz - budżet 1.75 miliona złotych.  

Radomiak ponad 9 milionów złotych otrzymał z samej ESA za występy w poprzednim sezonie. W porównaniu do największych bogaczy: Legii i Lecha , gdzie budżety przekraczają 100 milionów złotych to niewiele. Gdy te 18 milionów budżetu Radomiaka zestawi się z  około niecałymi 2 milionami złotych bydgoskiego Zawiszy, to dysproporcje dopiero stają się gigantyczne.

Radomiak jest murowanym faworytem, a jednak ...to jest puchar niespodzianek. Zawisza nie jest bez szans. Tak jak Legia i Lech przegrywają w ESA, tak III-ligowy czasami pokonują bogaczy z ESA. To się zdarza.

Pojedynek Zawiszy z I-ligowym GKS Tychy  może stanowić najprostszy przykład ilustrujący specyfikę tych rozgrywek. O teoretycznej dysproporcji sił obu rywali pisałem na blogu we wpisie: 

Zawisza w Pucharze Polski powalczy z zespołem aspirującym do Ekstraklasy.

Takich przykładów jest naprawdę sporo. Rok temu III-ligowa Olimpia Grudziądz dotarła do 1/2 finału ulegając dopiero Lechowi Poznań, pokonując po drodzę między innymi Wartę Poznań i Wisłę Kraków. 

Tegoroczna edycja PP także dostarcza cieakwych przykładów : 

Dzisiaj kilka minut zabrakło III-ligowemu Rekordowi Bielsko-Biała żeby pokonać Portowców. Ulegli dopiero po 14 kolejkach rzutów karnych. 

W 1/32 PP KKS Kalisz zremisował z Widzewem przy kursie 4,95 i po karnych awansował do 1/16.

Wygrana Lechii Zielona Góra Jagiellonią przed tygodniem przy kursach przekraczających 10. 

Także w przypadku starcia Zawiszy z Radomiakiem ogromna dysporoporcja potencjałów znalazła swoje odbicie w kursach bukmacherów na to spotkanie.
To jest puchar niespodzianek, dlatego warto w czwartek być na stadionie przy Gdańskiej 163 w Bydgoszczy. Wyobraźcie sobie, że Zawisza pokonuje Radomiaka a Was tam nie ma.....To niedopuszczalne ;)


Zieloni to zeszłoroczny beniaminek Ekstraklasy, który w początkowej fazie sezonu okrzyknięty był jego rewelacją. Warto dodać, że to był beniaminek absolutny. Nigdy wcześniej Radomiak nie grał na najwyższym szczeblu rozgrywek. Po rewelacyjnym początku rozgrywek nastapił kryzys i zmiana trenera. Ostatecznie udało się temu zespołowi utrzymać w elicie.

Radomiak w swojej historii znakomitą większość czasu spędził w niższych ligach. 22 sezony Radomiaka na zapleczu Ekstraklasy dają mu obecnie wysoką, 25 pozycję w tabeli wszech czasów. Jak wiadomo Zawisza jest viceliderem tego zestawienia po 34 sezonach na drugim poziomie rozgrywek.

tabela wszech czasów 2


Radomiak od wielu lat czeka na zakończenie przebudowy swojego piłkarskiego stadionu przy ul Struga i mecze rozgrywa na zmodernizowanym mieskim obiekcie zwyczajowo należącym do Broni Radom

Muszę przyznać, że Radomiak dzięki sporej jak na II i I ligowe realia frekwencji od lat budził moją sympatię. W tym mieście zawsze było sporo kibiców. Niezależnie jak radził sobie zespół, to frekwencje notował przyzwoite zwłaszcza jak na średniej wilkości miasto (213 tysięcy widzów wg wikipedii). 

I nie chodzi mi o typowy pęd na Ekstraklasę. Nawet w niższych ligach Radomiak miał frekwencję pomiędzy 2.5 a 3 tysiące widzów. 

Frekwencje Radomiaka w niższych ligach: 

2019/20 - średnia 3177 - I liga

2018/19 - średnia 2777 widzów - II liga

2017/18 - średnia 2815 widzów - II liga

2016/17 - średnia 2735 widzów - II liga

2015/16 - średnia 2569 widzów - II liga

źródło: www.zawisza1946.pl/liga_frekwencji

Takie frekwencje nie tylko dają sens budowaniu klubu ale też przy okazji stabilizują budżet. Nie tak dawno rozmawiliśmy z prezesem Zawiszy Krzysztofem Bessem na łamach podcastu o pieniądzach i nie jet sobie trudno wyobrazić jak takie 3 tysiące widzów na trybunach ciągną budżet w górę. 


Przypomnijmy sobie choćby Elanę Toruń w II lidze. Podobnej wielkości miasta, a średnia frekwencja w Toruniu po awansie 840 widzów na mecz. Rok później 780 widzów średnia i spadek. 

Radom to co innego, to jest piłkarskie miasto. Trzeba mu to oddać.


Stadion Radomiaka ma mieć docelowo 15 tysięcy widzów, co obserwując sympatię mieszkańcó Radomia do futbolu dobrze rokuje. W pierwszej fazie przebudowy, która powinna zakończyć się do końca 2022 roku Radomiak miał otrzymać trybuny wzdłuż prostych, które dadzą ponad połowę docelowej pojeności (8840 widzów).  Info za stadiony.net

To już pozwoli Radomiakowi budować dobrą średnią, która może sięgnąć nawet 5-6 tysięcy widzów. I dobrze. Piłka nożna dla kibiców.

    źródło: stadiony.net


Miejmy nadzieję, że kibice Zawiszy będą mieli w niedalekiej przyszłości odwiedzić także ten stadion. 


Radomiak na transfermarkt.

Wartość zespołu Radomiaka przez portal transfermarkt wyceniana jest obecnie na 8.05 miliona Euro, czyli około 40 milionów złotych. 

Najdroższym zawodnikiem tego zespołu jest Filipe Nascimento - 700 tys Euro - 27 letni śrdokowy pomocnik z Portugalii.  Zaciąg zagraniczny Radomiaka jest pokaźny, nie będę go tu przedstawiał, bez trudu  znajdziecie szczegóły np na transfermarkt.

Średnia wartość zawodnika Radomiaka przekracza 1 milion złotych. To pokazuje jakoś skalę wyzwania stojącego przed podopiecznymi Piotra Kołca. Ale nasz zespół lubi takie wyzwania. 


Zawodnicy zespołów w III ligi nie są wyceniani przez transfermerkt, ale można spróbować porównać piłkarskie potencjały rywali rankingiem zawisza1946.pl 

Radomiak Radom rankin średni 1.55: 


Zawisza Bydgoszcz ranking 0.36: 
Siła  rankingu Radomiaka jest 4.3 x większa niż siła Zawiszy. 

Dla porównania można przypomnieć, że ranking GKS Tychy szacowałem przed starciem z Zawiszą na 0.75, a więc Radomiak jest mniej więcej dwa razy mocniejszy niż Tyszanie. 


Radomiak starszy o ponad 3 lata.

Radomiak dysponuje starszym o ponad 3 lata zespołem od Zawiszy. Średnia wieku liczona z dnia meczowego, ważona liczbą minut zawodnika na boisku: 

Średnia wieku Zawiszy: 23 lata i 356 dni;

Średnia wieku Radomiaka : 27 lat i 133 dni. 

Być może ta dysproporcja będzie trochę mniejsza po korektach w składzie meczowym Radomiaka. Zawisza także nie musi grać dwoma młodzieżowcami. W PP wystarczy na boisku 1 młodzieżowiec, więc trener ma trochę większe pole manewru.


Co ciekawe, w histori bezpośrednich ligowych spotkań na Gdańskiej zawsze górą byli niebiesko-czarni. W tym kontekście Radomiak to przeciwnik dla Zawiszy wymarzony: 


Wszystkie te spotkania odbyły się jednak dawno temu, w latach 80-tych.


Radomiak jako beniaminek Ekstraklasy potrafił w poprzednim sezonie wypromować i sprzedać za 1 milion Euro Karola Angielskiego. Ten zawodnik jak pamiętają kibice Zawiszy występował w naszym klubie w sezonie 2015/2016  będąc wypożyczony z Piasta. Wtedy to był dobrze rokujący młodzieniec wyceniany na 150 tysięcy Euro. W lecie przechodząc do tureckiego Sivassporu osiągnął cenę 1.5 miliona Euro według transfermarkt. Jakby nie patrzeć, to był szósty największy transfer z Ekstraklasy tego lata, który znacząco wzmocnił finansowe możliwości Radomiaka.

źródło: transfermarkt


Droga do 1/16Radomiak nie jest obecnie w wysokiej formie.

Trzeba też wyraźnie powiedzieć, że Radomiak dopiero w ostatniej kolejce przerwał serię 3 ligowych porażek, pokonując grającego w ośmiu zawodników Śląska Wrocław. To jest zespół, dla którego na pewno priorytetem jest ustabilizowanie wyników w Ekstraklasie i utrzymanie się w środku tabeli. To jest walka o byt, przetrwanie i dużą kasę. Puchar to jest dodatek. Dla Zawiszy to jest mecz sezonu. To dla nas on wiele znaczy. 

W spotkaniu z GKS Tychy nasz młody trener, Piotr Kołc pokazał, że potrafi przygotwać mentalnie zespół na starcie z  dużo mocniejszym rywalem. Uważam, że to był najlepszy mecz Zawiszy od 2016 roku. Jak będzie w czwartek ? 


Ostatnie spotkanie Radomiaka w Ekstraklasie oglądało rekordowo mało jak na ten klub 2401 widzów. 

Jak donosi fanpage Zawiszy, na 2 doby przed meczem, mamy sprzedzane 2083 bilety. Ciekawe na jakiej liczbie zatrzyma się licznik. Dobrze, że zmienili godzinę rozgrywania meczu na 17:30.


Reasumując, zapraszam was na święto futbolu na stadion Zawiszy. Przeżyjmy to razem na stadionie. W telewizji to nie to samo.

Jeżeli preferujecie materiał audio, to zapraszam do wysłuchania zapowiedzi w formie podcastu: 

Zapis na Newsletter. 

Jeżeli podobał ci się ten tekst poniżej koniecznie zapisz się na Newsletter bloga Zawisza1946.pl 

Badźmy w kontakcie. Jeżeli uznasz, że chcesz zrezygnować z subskrypcji, możesz to zrobić w każdej chwili jednym kliknięciem w linka rezygnacyjnego w wiadomości e-mail, ale mam nadzieję, że spodobają ci się treści, które ci dostarczę.  Zero spamu, sporo konkretów.

Imie:
email:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz