piątek, 23 września 2022

Zawisza - Unia Janikowo - [zapowiedź]

Dwa ostatnie spotkania bydgoski Zawisza wysoko przegrał. Zniżka formy zespołu jest bardzo gwałtowana Dotyczy zarówno skuteczności w ofensywie jak i w grze obronnej. Zespół Piotr Kołca po świtnym starcie sezonu rozbudził nasze apetety, jednak dwie wysokie przegrane ściągnęły nas na ziemię. 

Szkoleniowiec Zawiszy po kilku efektownych zwycięstwach musiał się zmierzyć z rolą faworyta w spotkaniach z silnymi zespołami z zachodnio-pomorskiego. Te dwa sprawdziany wypadły negatywnie. Nie można tych porażek wytłumaczyć absencjami kluczowych zawodników czy innymi okolicznościami łagodzącymi. Te mecze po prostu były słabsze.

Teraz Piotra Kołca czeka kolejna misja: dźwignięcie zespołu z dołka. Bardzo ciekawe jak sztab szkoleniowy poradzi sobie z odbudową morale drużyny i skuteczności. W takich momentach trzeba pokazać jakość. Jest czas gdy zespół niesiony przez dobre wyniki wygrywa mecz za meczem. Teraz nastał czas gdy trzeba poskładać poobijanych mentalnie graczy, do których docierają różnymi kanałami oznaki niezadowolenia kibiców. Nie ma na to jednego prostego algorytmu. Jeden zawodnik potrzebuje ostrej reprymendy, innego by to dobiło. To jest prawdziwy kunszt trenera, jeżeli potrafi dotrzeć do każego z graczy w taki sposób, który okaże się skuteczny. To są tak zwane umiejętności miękkie. Niedługo przekonamy się jak Zawisza zareaguje na kolejne wyzwanie. Ciekawe czy Zawisza jest w stanie grać skutecznie, występując w roli faworyta. Wiemy, że w premierowym sezonie w III lidze, w roli beniaminka skazywanego na porażkę zespół radził sobie dobrze. Teraz jest inny sezon. Zespół ma już swoją markę i musi udźwignąć występy w roli faworyta, jeżeli na stałe ma zagościć w ścisłej czołówce tabeli. 


Kolejnym przeciwnikiem jest Unia Janikowo, a więc rywal, nad którym niedawno udało się osiągnąć cenne zwycięstwo w finale okręgowego Pucharu Polski. Unia dość niespodziewanie urwała w ostatniej kolejce 2 punkty faworyzowanym rezerwom Pogoni Szczecin. 

Zespół z Janikowa zajmuje miejsce w drugiej połowie tabeli, jednak na tym etapie sezonu nie ma to kluczowego znaczenia. Zawisza, mimo 2 porażek, jest zdecydowanym faworytem w oczach bukmacherów. Siła tego zespołu zasadniczo nie zmieniła się przecież mimo 2 porażek. 

Zawisza dobrze radzi sobie na Gdańskiej, natomiast Unia Janikowo w tym sezonie na wyjeździe jeszcze nie wygrała: 


http://futbolwliczbach.pl/

Zawisza będzie też teoretycznie najsilniejszym rywalem z jakim Unia w tym sezonie zagra do tej pory na wyjeździe. Wyjazdowa moc Uni na poziomie 0.8 jest niższa niż wyjazdowa moc dwóch poprzednich  domowych rywali Zawiszy. Algorytm futbolwliczbach.pl daje obecnie niebiesko-czarnym 55% szans na zwycięstwo.


Dla porządku można wkleić tutaj kursy bukmacherów ilustrujące rolę faworyta zespołu gospodarzy: 

Jeszcze wiosną Unia Janikowo stanowiła czwartą siłę naszej ligi. Tak wynika choćy z tabeli rundy rewanżowej którą prezentowałem tutaj: 

http://blog.zawisza1946.pl/2022/07/moje-subiektywne-podsumowanie-sezonu.html


Jednak w lecie kadra Unitów uległa znacznej przebudowie, a raczej destrukcji. Utrata wielu kluczowych zawodników okazała się w pierwszej fazie nowego sezonu bardzo trudna do zastąpienia. Zespół opuścili kluczowi gracze zespołu: 

  • Damian Ciechanowski > KP Stargard Szczeciński;
  • Patryk Urbański > Zawisza;
  • Ernest Hulisz, Gracjan Goździk, Jędrzej Kujawa, Przemysław Kędziora  > Świt Skolwin;
  • Mikołaj Gabor, Sebastian Getinger > Błękitni. 
Ci  zawodnicy stanowili może nawet 70-80% siły Unii wiosną. Teraz to zupełnie nowy projekt, budowa od zera głównie w oparciu o młodych zawodników. Z pierwszej jedenastki Unii siedmiu zawodników ma datę urodzenia zaczynającą się od  dwójki. Takie projekty wymagają czasu, nie inaczej jest tym razem. W poprzedniej kolejce zespół Unii sprawił sporą niespodziankę remisując z rezerwami Pogonii u siebie 1:1. Być może jest to oznaka, że ten mechanizm zaczyna działać coraz lepiej i czeka nas naprawdę ciężkie spotkanie. Przed Zawiszą nikt się nie położy. Być może jest to efekt powrotu do wyjściowego składu Mateusz Ławniczaka, którego doświadczenie na pewno sporo wnosi do gry naszych rywali.

W zespole Unii występuje bramkarz Gracjan Fabiszewski, któy kilka lat temu grał w juniorskich zespołach WKS Zawisza S.A. Teraz rywalizuje o miejsce w bramce z doświadczonym Wojciechem Pawłowskim. Kibice mogą pamiętać Gracjana z finału okręgowego PP sprzed 2 lat, kiedy to udanie bronił rzuty karne i pomógł Unii zdobyć Puchar.  


W zespole Zawiszy za 4 żółte kartki pauzował będzie Korneliusz Sochań, ale to nie jest chyba ogromny problem. Środek pola jest na papierze ciągle mocny, chociaż teraz to trudno coś powiedzieć  przed meczem .....Bramkowy bilans spotkań ligowych Zawiszy z Unią jest na korzyść niebiesko-czarnych 15-7, natomiast warto zauważyć, że w roli gospodarza Zawisza wygrał tylko 2 spotkania z tym rywalem. Takie spotkania mają swój koloryt i czasami naprawdę trudno przewidzieć co pokaże w danym meczu rywal. Nawet jeżeli znajduje się niżej w tabeli. Jutrzejsze spotkanie zapowiada się zatem bardzo interesująco. 

Dla Zawiszy stawką są nie tylko 3 ważne punkty, ale też odbudowanie dobrej atmosfery. Nie da się ukryć, że styl i wysokość ostanich porażek zachwiała trochę pewnością kibiców, czy ten okręt zmierza w dobrym kierunku. Nie ma innej metody jak zwycięstwa, żeby budować pewność siebie i wiarę w lepszą przyszłość klubu. Tylko 3 punkty w sobotę pozwolą utrzymać się w czołówce. Już dzisiaj, w piątek, Olimpia Grudzią wygrała w Gdynia z Bałtykiem 1:2, a Świt pokonał Jarotę 2:3, a więc nam nie pozostaje nic innego. Walczymy razem o kolejne zwycięstwo niebiesko-czarnych. 

Trzeba też zacząć budować formę i pewność siebie przed meczem z Radomiakiem. Cieszę się, że jest jeszcze parę tygodni czasu żeby zapomnieć o wyjazdach do Zachodniopomorskiego i złapać dobrą falę.

Ciekawostka z zespołu rezerw: w niedzielę Fabian Leonowicz strzelił rywalom 4 gole. Ciekawe czy świetny występ Fabiana, młodego napastnika pozyskanego z MOSP Białystok, przyczyni się najbliższej przyszłości do przyspieszonego włączenia tego zawodnika do kadry pierwszego zespołu. W zasadzie portal łączynaspiłka podaje już tego gracza, jako członka kardy pierwszej drużyny.  Cieszy, że zespół rezerw zgarnął kolejne 3 punkty i umocnił się na drugim miejscu w tabeli A-klasy.


#ZawiszaUnia, #III liga

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz