czwartek, 8 września 2022

Pogoń II Szczecin vs. Zawisza Bydgoszcz - zapowiedź

 Nadchodzące spotkanie Zawiszy z rezerwami Pogoni Szczecin śmiało można by reklamować jako spotanie na szczycie III ligi. Spotkają się ze sobą druga i trzecia drużyna ligowej tabeli, które dzieli tylko 1 punkt. Ten mecz to jednak spotkanie nietypowe. 

Po pierwsze jest to tylko zespół rezerw Pogoni i w związku z tym faktem dla fanów gospodarzy spotkanie nie ma praktycznie żadego ładunku emocjonalnego. Gdyby Zawisza przyjechał na mecz z pierwszym zespołem "Portowców" w asyście kilkuset kibiców , to co innego. Na taki wariant musimy jednak jeszcze trochę poczekać. Przy okazji, wyprawa do Szczecina pociągiem specjalnym to był jeden z ostatnich kolejowych wojaży kibicowskich. Kiedy wrócą te czasy?  

Wiek zespołów

Średni wiek zespołów w obecnym sezonie.

Pogoń II Szczecin - 23 lata i 29 dni.

Zawisza Bydgoszcz - 24 lata i 24 dni.

W poprzednim sezonie średni wiek Zawiszy wynosił 24 lata i 355 dni, a rezerw Pogoni 22 lata i 23 dni. Nasi rywale to najmłodszy zespół ligi.

Regionalne akcenty w Pogoni II Szczecin

Z naszego województwa, konkretnie z Golubia Dobrzynia, pochodzi ofensyny zawodnik  Portowców -  Bartosz Boniecki, rocznik 2000. 

12 domowych spotkań Pogoni bez porażki w lidze. 

Zamieszczona poniżej tabela z seriami III-ligowców pokazuje chyba najdobitniej jak trudne zadanie czeka w sobotę Zawiszę. Rezerwy Pogoni nie przegrały u siebie od 12 spotkań, a łącznym rozrachunku od 9 kolejek. Zawisza ma za to najdłuższą serię 4 kolejnych zwycięstw i 5 wyjazdów bez porażki.. 

Co ciekawe beniaminek - Unia Solec Kujawski czeka na zwycięstwo już od 19 III-ligowych spotkań wliczając w to oczywiście spadkowy sezon 2017/2018.


Puchar Polski 

Rezerwy Pogoni 31 sierpnia przegrały z I-ligowym GKS Katowice 0:2 w 1/32 finału Pucharu Polski. Nie ma w tym nic niespodziewanego. Według wskaźników wynikających z rankingu siły zespołów Pogoń dysponowała w tym meczu zespołem o sile na pozimie 59% siły GKS Katowice. Wygrał zespół posiadający lepszych zawodników. Kropka. 

Zawisza sprawił za to jedną z większych sensacji 1/32 PP pokonując I-ligowy zespół GKS Tychy 2:1. Teoretyczna siła bydgoszczan stanowiła zaledwie około 40% rankingowej mocy zespołu gości. Mimo tej różnicy klas Zawisza posiadał piłkę przez aż 44% czasu spotkania i stworzył sporo ciekawych sytuacji pod bramką rywali. Ten mecz pokazał spory potencjał drzemiący w zespole Piotra Kołca. Czy aż tak duży , że Zawisza włączy się w walkę o awans do II ligi na dłuższym, ligowym dystansie ? Czas pokaże. Takie spotkanie jak nadchodzący właśnie mecz z rezerwami Pogoni sporo może na ten temat powiedzieć. 

Siła zespołów.

Siła zespołu rezerw Portowców z ostatniego meczu szacuję na 0,49 punktu rankigowego. 

Siła Zawiszy Bydgoszcz to około 0.48 punktu. 

Siła rezerw Pogoni może się jednak skokowo zmienić w przpadku powołania na przykład Kamila Drygasa,  Pawła Stolarskiego, Leo Borgesa, Mariusz Fornalczyka czy Kacpra Kostorza. Ci zawodnicy zagrali w meczu rezerw z Pogonią Nowe Skalmierzyce. W tamtym spotkaniu siła rankingowa zespołu wynosiła już 0.71. To o 48% silniejsza teoretycznie kadra niż w ostatnim meczu. Nie zazdroszczę bukmacherom, którzy pracują nad określeniem kursów na to spotkanie. Ja się tym razem nie podejmę wróżenia jakie widzę procentowo szanse zespołów na zwycięstwo. Nawet jeżeli Pogoń zagra ten mecz bez zawodników z Ekstraklasowej kadry, to i tak czeka nas  ciężaka przeprawa. Pogoń II jeszcze nie przegrała w tym sezonie ligowego meczu i prezentuje poziom bardzo zbliżony do Zawiszy. 

Rok temu niebiesko-czarni sprawili sporą niespodziankę wygrywając na terenie rywala 0:2 po golach Piotra Okuniewicza i Mateusz Oczkowskiego . To było pierwsze zwycięstwo Zawiszy w III lidze uzyskane dopiero w 6 kolejce. W obecnym seszonie po 6 kolejkach mamy już 5 zwycięstw. To pokazuje, że podopieczni Piotra Kołca zrobili duży postęp. Co więcej, trzeba podkreślić, że ten postęp nie odbywa się najbardziej popularną metodą drogich transferów. Ten postęp wynika głównie z dobrej pracy tej grupy zawodników. Coraz bardziej widoczny jest automatyzm działania, który pozwal grać  szybciej o ten ułamek sekundy, który pozwala przechytrzyć rywala.


Udana historia Pucharu Polski pełna jest poświęcenia zawodników. W półfinale okręgowego PP wygraną z Olimpią okupił nasz bramkarz. Michał Dumieński w samej końcówe spotkania swoją inerwencją uratował awans, przy czym doznał kontuzji barku. Leczy ją do teraz.  

W finale okręgowego PP cały zespół pokazał ogromne zaangażowanie. To był nie tylko dobry mecz, ale przede wszystkim mocno wybiegany mecz. To była walka na całego, mocno poparta piłkarskimi argumentami.

W 1/32 finału PP w meczu z GKS Tychy złamania obojczyka doznał Cyprian Maciejewski. Na początku sezonu nie grał zbyt wiele w pierwszym składzie. Z Tychami dostął szansę i 42 minucie złamał obojczyk. Najciekawsze w tej histori jest to, że "Cypek" zagrał do końca meczu. Adrenalina łagodzi ból, ale to ciągle załamanie. Cyprian postanowił jednak, że nie wypuści tej szansy, żeby zapisać piękną kartę w historii Zawiszy. To jest niezłomny charakter. Brawo Cyprian. Kibic Zawiszy  takich rzeczy nie zapomina. Potrzebujemy wojowników.

To jest piękna sprawa patrzeć jak poszczególni zawodnicy osiągają swoją życiową formę i marzenia sięgają coraz dalej. Radomiak ? Czemu nie. 

To jest piękna sprawa, patrzeć jak sukcesy w III lidze osiąga zespół Zawiszy złożony ciągle w dużej mierze z  wychowanków i zawodników z regionu. Ciągle ten zespół ma zdrowe proporcje. Początek sezonu w wykonaniu podopiecznych Piotra Kołca wygląda bardzo dobrze. 

Rezerwy Zawiszy.

W sobotę o 15-tej ważny mecz rozegrają rezerwy niebiesko-czarnych. W Mroczy zmierzą się z Tarpanem  - liderem i głównym kandydatem do awansu. To spotkanie będzie zatem wartościowym sprawdzianem dla naszego młodego zespołu rezerw opartego na zawodnikach z roczników 2003, 2004, 2005. Jeżeli osiągną dobry rezultat z liderem, to pokażą, że całkiem realne są szanse na walkę o awans. Sporo się zatem dzieje w klubie. 


Akcja 19,46 - Funadacji Rycerze Zawiszy - to już ponad 35 tysięcy złotych.


Jeżeli nie wybieracie się do Szczecina, a wyjazd został niestety odwołany, to może to jest świetna okazja, żeby przeznaczyć wspomniane wyżej 19,46 zł na szczytny cel jakim jest odbudowa naszego Zawiszy. Przy okazji serdecznie namawiam Was do polubienia profilu Fundacja Rycerze Zawiszy na Facebooku. Robią kawał dobrej roboty.


Nie wiem czy wiecie, bo chyba nie było to nigdzie publikowane, ale Fundacja Rycerze Zawiszy zebrała już  w ramach akcji 19,46 łącznie ponad 35 tysięcy złotych. To jest realne wsparcie procesu odbudowy klubu. Comiesięczna wpłata tej kwoty nie jest ogromnym obciążeniem budżetu, a jak widać wspólny wysiłek daje konkretny efekt. Sprawdza się tutaj powiedzenie zawiszaków: 

Razem jesteśmy siłą

Każdy z osobne nie jest w stanie wiele zdziałać. Razem można osiągać wielkie cele. A jaki cel może dać nam więcej satysfakcji niż powrót Zawiszy do piłkarskiej elity. To jest misja, która potrzebuje naprawdę sporego zaangażowania. Jak wiadomo, dla władz naszego miasta  piłkarski Zawisza nie jest priorytetem. Dlatego tym bardziej nie możemy się oglądać na miejskie dotacje. 

Co dostajemy w zamian dokładając do akcji nasze 19,46 zł ? Możemy doświadczać tego, że budujemy właśnie wspólnotę, która będzie rosła i za jakiś czas stanie się znowu potęgą. Już teraz dostajemy od Zawiszy niesamowite emocje. Zespół gra coraz lepiej. Z każdym miesiącem lepiej. Chłopaki walczą jak natchnieni. Przez moment byliśmy nawet liderem III ligi. Ta praca musi , po prostu musi przełożyć się na dalszy wzrost jakości zespołu. 6 lat temu zaczynaliśmy od B-klasy, a dzisiaj Zawisza walczy z każdym zespołem w III lidze jak równy z równym, powoli nawet zagnieździł się w czołówce. Jest wielu kibiców sukcesu, którzy przyjdą po awansach do wyższych lig. Ale wy będziecie mieli świadomość, że byliście z Zawiszą wtedy, kiedy on tego najbardziej potrzebował. Teraz jest moment krytyczny. 


Zawisza awansował do III ligi bez wielkich pieniędzy. IV liga to jest jeszcze sport amatorski. Żeby piąć się w górę, do II ligi, potrzeba stabilnych przychodów. Dlatego jeżeli możecie, zachęcam was do zrobienia cyklicznego, automatycznego przelewu na konto Fundacji Rycerze Zawiszy. Ta kwota 19,46 zł nie wpędzi was w finansowe tarapaty. Najzwyczajniej nie zauważycie nawet tego przelewu. 

Natomiast dla Zawiszy to wsparcie będzie bezcenne. Nie chodzi tylko o pieniądze, ale też  świadomość, że rośnie społeczność Zawiszy. I ta społeczność potrafi dać realne wsparcie. Jestem przekonany, że ta akcja 19,46 jest świetną formą pomocy w odbudowie klubu. 

Przecież mogą w niej uczestniczyć także osoby, które z różnych powodów nie pojawiają się na stadionie. Wiem, że jest takich osób wiele. Zamiast biernie czekać na awanse niebiesko-czarnych mogą one dołożyć swoją ważną cegiełkę choćby  w takiej formie. 

Piłkarz sierpnia

Oficjanly fanpage Zawiszy prowadzi głosowanie na najlepszego waszym zdaniem zawodnika sierpnia. Wybór jest tym razem trudny, bo wielu zawodników prezentuje na początku sezonu świetną formę. Bez wątpienia do grona kandydatów można by z powodzeniem dołączyć Mateusza Oczkowskiego czy Kacpra Nowaka - naszego młodzieżowca, który przebojem wdarł się do III-ligowej kadry zespolu i na prawej obronie radzi sobie naprawdę dobrze. Sporo dynamiki akcom Zawiszy nadaje Sebastian Rugowski, środek pola świetnie trzymają Wojtek Mielcarek i Korneliusz Sochań. Adam Paliwoda też nie odstaje od kolegów, dzięki czemu Zawisza traci mało goli. To wszystko trzyma w ryzach Piotr Kołc, trener młodego pokolenia, który potrafi z tej grupy zawodników wyciskać wszystko co najlepsze i mobilizuje ich do świetej pracy na treningach. Zawisza wyglądał w sierpniu tak dobrze, że trudno wskazać ewidentnie słabsze ogniwo. No to czeka nas ciężki wybór. 


Przy okazji chciałbym zachęcić was do zapisania się do newslettera zawisza1946. Można to zrobić poprzez formularz umieszczony w panelu po prawej stronie. Dzięki niemu będę mógł was informować cyklicznie o tym co się dzieje  wokół Zawiszy, a wy dowiecie się tego bez błogosławieństwa algorytmów Facebooka. Mam nadzieję, że ta forma komunikacji sprawdzi się i pomoże w rozwijaniu społeczności kibiców Zawiszy. Mam nadzieję, że treści tworzone przeze mnie podobają się wam i stanowią dla Was wartość dodaną do kibicowania naszym wojownikom. 

Juniorzy Młodsi w ramach rozgrywek Centralnej Ligi Juniorów U-17 wybierają się w sobotę do Głogowa walczyć o kolejne zwycięstwo. Właśnie w tych młodych rycerzach jest przyszłość Zawiszy. Mam nadzieję, że ta CLJ-ka będzie dla nich i dla klubu dobrą inwestycją, bo koszt organizacji wyjazdów po kilkaset kilkometrów jest ogromny, jak na warunki III-ligowgo klubu. To kolejny powód do wsparcia budżetu Zawiszy poprzez akcję 19,46

Mocny start Zawiszy w klasyfikacji w PJS.Czego by nie dotknąć na początku sezonu to wygląda dobrze. Zawisza w klasyfikacji Pro Junior System zajmuje po 6 kolejkach 3 miejsce. Mocno punktują nasi wychowankowie: Kacper Nowak i Medard Dahms. Sporo punktów uzbierał także Alan Serwach, ale musi rozegrać 270 minut w 5 spotkaniach i dopiero wtedy jego minuty zasilą ranking PJS Zawiszy. Nie dość, że Zawisza gra skutecznie, to jeszcze młodzież dobrze punktuje. Długoletnia praca z młodzieżą prowadzona przez Stowarzyszenie Piłkarskie Zawisza zaczyna przynosić wymierne efekty. Dobrze, że udało się tych chłopaków utrzymać na Gdańskiej. 


Piłkarski wrzesień przynosi nam trudniejszy terminarz ligowy. Najtrudniejsze wydaje się właśnie sobotnie spotkanie. Kolejny wyjazd do Stargardu Szczecińskiego to także poważne wyzwanie. Jednak po pokonaniu I-ligowca nikomu nie powinno brakować wiary w sukces. Zawisza jest na dobrej fali. Zostań na niej Zawiszo jak najdłużej to możliwe. 

Dla Zawiszy wyjazd do Szczecina oznacza walkę o utrzymanie drugiej lokaty w tabeli. 

Zawisza1946.pl

Jeżeli podobał ci się ten tekst poniżej możesz zapisać się na Newsletter bloga Zawisza1946.pl

Imie:
email:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz