piątek, 24 czerwca 2016

Młodzi zawodnicy opuszczają kuj-pom [23 czerwca 2016]


Prezydent Bydgoszczy  ogłosił, że ma zamiar dla młodzieży budować klub MUKS CWZS Bydgoszcz. Zdolnej młodzieży piłkarskiej nie jest jednak potrzebny do szczęścia MUKS. Potrzebny jest za to silny klub piłkarski, w którym mogliby oni kontynuować swoją karierę bez opuszczania regionu. 

Zacytuję poniżej w całości artykuł zamieszczony w Expressie Bydgoskim, który świetnie ilustruje ten proces opuszczania regionu przez uzdolnioną młodzież. Co ciekawe, na zamieszczonej poniżej liście nie ma młodzieży z Bydgoszczy. Wielu z nich trenowała do tej pory w Zawiszy, ale to był Zawisza, klub z wieloletnią historią, marka regionu, miejsce z perspektywami.

MUKS nie będzie ani Zawiszą, ani nie będzie klubem z perspektywami. Historyczny Zawisza wobec braku zgody władz miasta na przejęcie przez SP Zawisza zespołu IV ligowego będzie grał najprawdopodobniej w VIII lidze zwanej B-klasą. Czy  MUKS spełni swoją rolę? Nie. Najzdolniejsi zawodnicy i tak będą wyjeżdżali do miast z piłkarskimi ambicjami.

Swoją drogą ciekawe, czy władze SP Zawisza zgodzą się na przekazanie zespołów spółki WKS Zawisza S.A. MUKS-owi, skoro władze miasta prowadzą ewidentnie wrogą wobec SP Zawisza politykę. Zgodę taką muszą  wyrazić zgodnie ze statutem wszyscy akcjonariusze spółki, a więc także SP Zawisza.

Czy możliwy jest taki scenariusz, że SP Zawisza nie wyraża na to zgody, a młodzieżowcy których WKS Zawisza nie ma wcale zamiaru zgłaszać do rozgrywek w przyszłym sezonie po prostu odejdą w związku z tym za darmo z upadającej spółki? Wydaje się to możliwe.

Czy władze SP Zawisza rozważają taki scenariusz w którym wychowankowie wracają do macierzystych struktur stowarzyszenia i następuje start w rozgrywkach juniorów młodszych i starszych w niebiesko-biało-czarnych barwach. Myślę, że dla części tych młodych ludzi, którzy identyfikują się z Zawiszą perspektywa grania dla jakiegoś MUKS nie jest zbyt kusząca.

Trudno powiedzieć jak  to będzie wyglądało wszystko w nowym sezonie, ale wygląda na to, że perspektywy dla młodych rysują się fatalne.
Chemik Bydgoszcz mimo dobrej zaliczki 3:3 z wyjazdowego meczu barażowego z Salosem Szczecin przegrał u siebie 1 : 2 w środę i Centralna Liga Juniorów znika z regionu kujawsko-pomorskiego.


Piłka w kuj-pomie w całkowitym rozkładzie.http://sport.express.bydgoski.pl/357405,Zdolni-pilkarze-opuszczaja-nasz-region-Oto-lista-nazwisk.html

"Reprezentacje młodzieżowe Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej mają za sobą słaby sezon. Żadna, nie licząc dziewczynek, które w Piasecznie zdobyły mistrzostwo Polski młodziczek do lat 13, nie awansowała do turnieju finałowego. Wpływ na taki stan rzeczy ma między innymi masowy od wielu lat odpływ najbardziej uzdolnionych zawodników do innych polskich klubów.

Mariusz Modracki, jeden z trenerów młodzieży K-PZPN, wyliczył, że w ostatnich dwóch latach nasze województwo opuściło co najmniej 13 podstawowych zawodników. To gracze rocznika 2000-2002, a do odejścia szykują się kolejni z rocznika 2003.
 - Często analizujemy przyczyny naszych niepowodzeń - mówi "Expressowi" trener Modracki. - Uważam, że selekcję prowadzimy prawidłowo, bo ci najlepsi chłopacy są potem "wyławiani" przez szkoleniowców z innych okręgów. Dziś skauting prowadzony jest już na szeroką skalę. Przyjeżdżają trenerzy z kraju i sięgają już nawet po chłopców z rocznika 2004 i 2005. Sprawa byłaby prosta, gdybyśmy mieli w naszym województwie silny, liczący się ośrodek piłkarski, a takiego brakuje. Z jednej strony tym rodzicom się nie dziwię, a z drugiej jestem zły, bo cierpią na tym nasze drużyny, które ciągle są osłabiane.

Ostatnio, na prośbę prezesa K-PZPN Eugeniusza Nowaka, trener Modracki sporządził listę młodych graczy, którzy tylko w ostatnich dwóch latach opuścili nasz region.

Oto lista tych najbardziej wyróżniających się i kluby, do których przeszli:

Kacper Wełniak (Czarni Nakło - Legia Warszawa)

Patryk Biesiadziński (Lider Włocławek - Lech Poznań/następnie Lechia Gdańsk)

Bartosz Boniecki (Włókniarz Toruń - Pogoń Szczecin)

Maciej Żurawski (Włókniarz T. - Pogoń Sz.)

Patryk Wojtylak (Lider Włocławek - SMS Łódź)

Mateusz Rościszewski (Notecianka Pakość - Pogoń Szczecin)

Mikołaj Kankowski (Unia Wąbrzeźno - Pogoń Sz.)

Hubert Matras (Cuiavia Inowrocław - Lechia Gdańsk)

Łukasz Benedykciński (Start Radziejów - Lech Poznań)

Mikołaj Okoński (Jeziorak Żnin - Lech Poznań)

Gabor Grabowski (Piłkarz Golub-Dobrzyń - Legia Warszawa)

Łukasz Bejger (Piłkarz Golub-Dobrzyń - Lech Poznań)

Patryk Ciechowski (Dwunastka Włocławek - Lechia Gdańsk)

Czterech kolejnych zdolnych zawodników prawdopodobnie opuści szeregi okręgu już tego lata. To dwaj gracze Zawiszy i klubu Gol Brodnica. Chcą spróbować swoich sił w Warszawie, Poznaniu i Szczecinie."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz