środa, 3 maja 2023

Zawisza - Cartusia. Czy za tydzień będziemy mieli mecz o 4 miejsce ?

 Zawisza Bydgoszcz - Cartusia Kartuzy


Cartusia w zasadzie może być pewna utrzymania w III lidze. Nie ukrywam braku sympatii do tego klubu, który grę w III lidze zawdzięcza wykupienu licencji i destrukcji GKS Przodkowo, o czym pisałem jesienią. 

Niestety Zawisza nie będzie zatem w stanie przyczynić się do powrotu Cartusii do IV ligi, gdzie w mojej ocenie jej miejsce. 

Czytaj też: Nie, dla kupowania awansów na skróty, po raz drugi. [zamiast zapowiedzi]

W zespole rywala od wiosny gra Rafał Kobryń. Wychowanek Lechii Gdańsk, ma za sobą debiut i 9 spotkań w Ekstraklasie. Ten obrońca poprzedni sezon spędził na wypożyczeniu z Lechii do I-ligowej Sandecji Nowy Sącz, gdzie miał okazję zebrać sporo ligowego doświadczenia (1684 minuty gry). W lecie rozwiązał umowę z Lechią i kontynuuje karierę poza macierzystym Gdańskiem. Ciekawe, że nie znalazł pracodawcy w I lub II lidze. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na tego zawodnika.


Dla mnie ten mecz jest testem dojrzałości zespołu Zawiszy. Po przerwie wymuszonej walkowem, który oddała Unia Janikowo zachowanie pełnej koncentracji może być trudne. 

Zawisza dysponuje obecnie serią 4 ligowych zwycięstw.  To jest w naszej lidze obecnie najdłuższa seria kolejnych zwycięstw. Do tego można doliczyć wygraną w PP z Pomorzaninem Serock.

Cartusia - kolejny "zespół obcego boiska".

Cartusia od 5 spotkań pozostaje w lidze bez wygranej, ale jednocześnie jest od 5 wyjazdów niepokonana. Uwaga, ten zespół zdobył 70% swoich punktów (21/30) na wyjazdach tracąc mniej niż jednego gola na mecz wyjazdowy. 


źródło: futbolwliczbach.pl


Futbolwliczbach.pl szacuje szanse Zawiszy na wygraną na 40%, remis 33%, wygraną  gości na 28%. Tutaj widać wypływ dobrej gry gości na wyjazdach.

Zawisza wiosną złapał dobry rytm, ale takie pauzy wymuszone walkowerami potencjalnie mogą zaburzyć dobrze funkcjonujący kolektyw. Szkoda, że Unia w taki sposób zakończyła występy w III lidze. 

Gdyby patrzeć na kursy bukmacherów, to Zawisza powinien wygrać to spotkanie. Kursy oddają  różnicę potencjałów kadr obu zespołów, ale w mojej ocenie z pewną przesadą zaniżając tradycyjnie kurs na Zawiszę. Za wygraną Zawiszy płacą zaledwie około 1.5 za 1 postawioną złotówkę. Moim zdaniem zdecydowanie nie doceniają wyjazdowego potencjału Cartusii.

Zawisza zajmuje obecnie 5 miejsce w ligowej tabeli, przy czym warto zauważyć, że czekają nas 4 trudne wyjazdy z zespołami z górnej połówki tabeli, czeka nas domowy mecz z liderem u siebie, zatem utrzymanie dobrej lokaty w tabeli będzie wymagać na pewno zdobywania maksymalnej ilości punktów w  pozostałych domowych spotkaniach z Unią Solec Kujawski, Stolem i właśnie Cartusią. 

Średni wiek zespołów.

Cartusia w tym sezonie gra zespołem o średniej wieku 24.17  lat. 

W ostatnim spotkaniu zremisowanym z Pogonią II średnia wieku Cartusii to 24.01 lat. 

Średni wiek Zawiszy w sezonie - 23.78 lat.

Średni wiek Zawiszy w spotkaniu z Błękitnymi Stargard Szczeciński 23.19 lat.

W ostatnim spotkaniu Cartusia ograniczyła się do obowiązkowych dwóch młodzieżowców (Oliwier Dobek i Mateusz Trela) w wyjściowym składzie.

W  ostatnim spotkaniu Zawisza w wyjściowym składzie miał 4 młodzieżowców, co nie przeszkodziło mu pokonać (wreszcie) Błękitnych Stargard Szczeciński.   Brawo panowie. Dzięki dobrej postawie naszych młodzieżowców Zawisza liczy się ciągle w klasyfikacji Pro Junior System, a jednocześnie zdobywa punkty ligowe. Wygrywanie spotkań to jest najlepszy z możliwych sposób wchodzienia w dorosły futbol. 


Co ciekawe, jeżeli Zawisza wygra z Cartusią, to już w 27 kolejce poprawi dorobek punktowy z poprzedniego sezonu (50 punktów). Wielu młodych zawodników Zawiszy pod wodzą Piotra Kołca jest udanie wprowadzanych do grania w seniorach w III lidze, niektórzy doświadczeni zawodnicy także mogą pochwalić się bardzo udanym sezonem, być może nawet będą poprawiali swoje życiowe wyniki liczone w naszych punktach rankinowych. Pod koniec sezonu rozwinę jeszcze ten wątek. Rozwój poszczeglnych zawodników pokazuje tak naprawdę jakość pracy całego sztabu z zawodnikami. Takie podsumowania najlepiej robić po zakończeniu rundu. Jeżeli ktoś jest niecierpliwy, to rankingi zawodników są aktualizowane na bieżąco na stronie http://zawisza1946.pl/rankingi_klubow.php

Na tym etapie sezonu już widać, że, przynajmniej w mojej ocenie, to będzie najlepszy sezon w dotychczasowej karierze dla co najmniej 10 zawodników Zawiszy, być może nawet dla 12-13 zawodników. Faktem jest, że głównie młodych, ale nie tylko. Zobaczymy po ostatnim meczu. Jeżeli tak duża część zespołu robi życiowe wyniki, to naprawdę ręce składają się do braw. 

Póki co możemy cieszyć się z coraz bardziej skutecznej gry niebiesko-czarnych, którzy obecnie są już naprawdę trudnym rywalem dla każdego w tej lidze. 

Pod twardą ręką Piotra Kołca zespół nabiera charakteru, zaczyna nareszcie tracić mniej goli. Czy tej wiosny mamy już zespół zdolny gromadzić średnio 2 punkty na mecz? Czy to już jest jakiś przebłysk nadziei na lepsze czasy dla niebiesko-czarnych? 

A może to tylko kilka udanych spotkań, po których znowu przyjdzie zimny prysznic? Przecież w zeszłym sezonie też mieliśmy takie przebłyski.... 

No właśnie. Mecz z Cartusią jest ważnym testem dojrzałości tego zespołu.

Za tydzień o czwarte miejsce? 

Wygrana  pozwoliłaby prawdopodobnie Zawiszy odrobić część strat do czwartej w tabeli Polonii Środa Wielkopolska, która jedzie do Szczecina na mecz z rezerwami Pogoni. Tam nie wygrał w tym sezonie jeszcze nikt. Możliwe zatem, że kolejny wyjazd Zawiszy, który będzie własnie do Środy Wielkopolskiej byłby pojedynkiem o czwartą lokatę w tabeli. To już byłby kontakt ze ścisłą ligową czołówką. Taka jest mniej więcej stawka meczu z Cartusią. Jeżeli Polonia wygra w Szczecinie, to w zasięgu Zawiszy będą rezerwy Pogoni, które za tydzień pojadą ...do Grudziądza i też mogą stracić punkty.

    
www.zawisza1946.pl


Rezerwy w walce o awans.

Szalenie ważny mecz, który może zdecydować o awansie rozegrają rezerwy Zawiszy z bezpośrednim rywalem w walce o 2 miejsce - Spartą Przysiersk. Ten z rywali, który zgarnie pełną pulę bardzo zwiększy swoje szanse na udział w barażu o awans do okręgówki. Dla obu ekip to najtrudniejszy mecz do końca sezonu. Nikomu nie trzeba tłumaczyć jak ważny jest dla tych młodych uzyskanie awansu do okręgówki. Granie na maksymalnie wysokim poziomie ligowym, to dla młodych zawodników klucz do szybkiego rozwoju.

Dzisiaj Sparta poradziła sobie z Tucholanką Tuchola i mając jeden mecz zaległy traci do Zawiszy tylko jeden punkt. Bez wygranej rezerw w sobotę trudno będzie o awans w tym sezonie.  Drugi zespół w tabeli A-klasy zagra w barażach o awans do okręgówki.

Zawisza II Bydgoszcz - A klasa


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz