czwartek, 11 maja 2023

Gramy o czwarte miejsce w tabeli. Polonia - Zawisza. [zapowiedź]

W niedzielę najlepszych 6 zespołów z czołówki naszej ligi zagra przeciwko sobie. To daje możliwość sporych przetasowań w kolejności zespołów w tabel. Olimpia ma w tej chwili 4 punkty przewagi nad grupą pościgową, więc nie starci pozycji lidera, ale teoretycznie w przypadku porażki i wygranej Gedanii jej przewaga nad rywalami spadnie do zaledwie jednego oczka. W tym scenariuszu Zawisza wygrywając w niedzielę, zmiejszy startę do Olimpii do 7 oczek. Tydzień później czekają nas derby z Olimpią i kolejna szansa zmnijeszenia dystansu do czołówki. W dalszej części tekstu zaprezentuję wam prawdopodobieństwa oblicznone przez nasz algorytm na poszczególne spotkania. 

Dla nas najbardziej liczy się oczywiście najbliższy mecz z Polonią Środa Wielkopolska, a więc z rewelacją naszej ligi. Przy kadrach zawodników posiadanych przez rezerwy Pogoni Szczecin czy Olimpię Grudziądz trudno sobie wyobrazić miejsce tych zespołów poza ścisłą czołówką. Ale wysokie miejsce Polonii Środa Wielkopolska w tabeli to już jest pewna niespodzianka. 


Rok temu Polonia Środa Wielkopolska wygrała rywalizację w naszej grupie w klasyfikacji Pro Junior System. Poprzednia wizyta Zawiszy w Środzie Wielkopolskiej miała miejsce pod koniec sezonu, w okresie gdy rywale konsekwentnie realizowali plan wygrania PJS i w III lidze wystawiali zespół rezerw. Niebiesko-czarni wysoko wygrali ten mecz 0:8, a Polonia wygrała 400 tysięcy złotych z PJS. Wszyscy byli zadowoleni.  Te pieniądze teraz pozwalają funkcjonować temu klubowi w obliczu znacznego zmniejszenia miejskich dotacji, o których zimą donosiły media.

czytaj też: Nasz rywal walczy młodzieżowcami.

oraz: 

Rekordowe zwycięstwo na wyjeździe. Kamil najlepszym strzelcem Zawiszy na 4 poziomie rozgrywek.

W obecnym sezonie nasi rywale jeszcze nie zaczęli stosować tej taktyki zmasowanego ataku na PJS. Grają relatywnie młodym zespołem, ale stanowią go gracze o niezłej jakości. Klub zadowala się nieco niższym miejscem w PJS, ale nie można wykluczyć, że w pewnym momencie ponowią ten manewr. Trudno zakładać, żeby to miało miejsce nagle w prestiżowym meczu z bydgoskim Zawiszą. 

Wzrost rankingów zawodników Polonii średnio o 40% !!!

Wielu z zawodników Polonii zrobiła ogromny postęp w ostatnich miesiącach. Przeanalizowałem pod tym kątem obecną kadrę Polonii i w mojej ocenie wzrost siły tej grupy zawodników na przestrzeni roku oceniam na ~40 %, co jest wynikiem naprawdę rzadko spotykanym. Jeżeli określona grupa zawodników poprawia swoje rankingi o 20%, to już jest świetny wynik. W Środzie Wielkopolskiej wykonuje się po prostu bardzo dobrą pracę szkoleniową. Ten klub nie przeprowadza spektakularnych transferów aby osiągnąć czwarte obecnie miejsce w III lidze. Pod tym względem Polonia i Zawisza mają dość podobną konstrukcję. Oba kluby bazują na pracy ogranicznej, a ich zawodnicy osiągają życiowe rankingi. W tym memencie warto wspomnieć, że trenerem Polonii jest od listopada 2021 Pawel Juszczyk, chociaż obecnie działa w trenerskim tandemie. To bez wątpienia bardzo zdolny trener młodego pokolenia (rocznik 1993), miesiąc młodszy od Patryka Urbańskiego :). To jest kolejne podobieństwo Zawiszy i Polonii. Oba zespoły napędza energia młodych, zdolnych trenerów bez długiego CV. 


Gwiazdą zespołu naszego rywala jest Bartosz Bartkowiak (23 lata), lider klasyfikacji strzelców III ligi. 


Bartkowiak jest obecnie także zawodnikiem z najwyższym rankingiem w całej naszej lidze. Tak wygląda pierwsza trójka rankingu:

 1. Bartosz Bartkowiak (Polonia) - rank 1024;
 2. Wojciech Zyska (Gedania) - rank 988;
 3. Adrian Olszewski (Olimpia) - rank 898.


Zawisza w tym roku jeszcze nie przegrał na wyjeździe i do Środy Wielkopolskiej pojedzie z najdłuższą serią wyjazdów bez porażki w lidze - 6 spotkań.
Polonia wiosną radzi sobie nieźle, notując wyniki zbliżone do Zawiszy, chociaż akurat ostatni domowy mecz przegrała z KP Starogard Gdański 1:2. Polonia przegrała wysoko tydzień temu w Szczecinie z rezerwami Pogoni 6:0. 
Nasi rywale przegrali w środę spotkanie Pucharu Polski z Sokołem Kleczew 3:1. Nie wiem jeszcze w jakim składzie wystąpili nasi rywale w tym meczu, więc nie zachęcam do wyciągania w tego meczu wniosków. 

Co innego porażka w Szczecinie. Tam zagrał najmocniejszy dostępny tego dnia zespół Polonii. 

Ranking zawodników Polonii za obecny sezon: 


ranking zawodników na fulbolwliczbach.pl


Zawisza ma obecnie serię zwycięstw, za to rywal zalicza lekki dołek formy. Warto jednak pamiętać, że Polonia to bardzo doświadczony zespół, który dwa lata temu kończył ligę na 3 miejscu. Z tego zespołu kilku zawodników ciągle występuje w barwach Polonii. Końcówka poprzedniego sezonu i wspomniana walka o PJS kosztowała Polonię dużo niższe miejsce w tabeli. Z drugiej strony Polonia gra nieprzerwanie w III lidze już 12 sezonów i ma ogromne doświadczenie na tym poziomie rozgrywkowym. Zawisza ma okazję rewanżu za mecz w Bydgoszczy przegrany jesienią 1:3.


Średni wiek zespołów

 • Polonia Środa 
  • cały sezon - 22.75 lat
  • ostatni mecz - 22.06 lat
 • Zawisza Bydgoszcz
  • cały sezon - 23.76 lat
  • ostatni mecz - 23.18 lat

Poniżej wklejam prawdopodobieństwa wyliczone przez nasz algorytm na 3 hitowe mecze III ligi tej kolejki. 

Na Pomorzu górą Starogard ? 


źródło: futbolwliczbach.pl

Według algorytmu zespół ze Starogardu Gdańskiego ma spore szanse by sprawić niespodzankę w Gdańsku i urwać punkty Gedani. W każdym razie wartość jest tu po stronie typu na wygraną gości. 

Gedania ostatnio z nieco mocniejszymi rywalami u siebie przegrywała, stąd domowy wskaźnik Gedani tylko 1.2, większą siłę wyjazdową ma Starogard. Ostatni wyjazd wygrali 1:2 w Środzie Wlkp. 

Olimpia zgarnie 3 oczka? Olimpia ustabilizowała grę na swoim stadionie i jest zdecydowanym faworytem. Co prawda rezerwy Pogoni mogą sprężyć się na niedzielny mecz, ale ostatnio mają problem z wygrywaniem spotkań. Olimpia jest w domu niepokonana od 6 spotkań. Gdyby Gedania zgubiła punkty, to remis w Grudziądzu pewnie nie byłby tragedią dla gospodarzy. Patrząc na wartośc typów, to remis wydaje się najbardziej rozsądnym typem przy kursach w okolicach 4.0. Zatem łowcy remisów mają tutaj pewnie pokusę.


Zawisza ponownie pokona Polonię ?Zawisza ma napradę dobrą serię 5 zwycięstw ligowych (bez walkowera z Unią) oraz serię 6 wyjazdów bez porażki. Siła Zawiszy na wiosnę jest spora. W tym roku niebiesko-czarni jeszcze nie przerali na wyjeździe. Ten zespół to już jest solidny III-ligowy organizm. Nie jest łatwo ograć Zawiszę. 

Ciekawe, że bukmacherzy mimo to płacą tylko 2.2 za wygraną gospodarzy, natomiast wygrana Zawiszy wyceniana jest na 2.6. W tej sytuacji po stronie tego właśnie rezultatu jest wartość typowania. Jak zawsze wszystko zweryfikuje boisko. 


A jest o co grać. Jeżeli Zawisza zgarnie 3 punkty, a Olimpia nie wygra, to czołówka tabeli spłaszczy się , a emocje przed derbami pójdą jeszcze w górę. 

Czego oczywiście życzę wszystkim kibicom, szczególnie tym wybierającym się w niedzielę do Środy Wielkopolskiej. Jeżeli podobał ci się ten tekst, to możesz postawić mi kawę: https://buycoffee.to/mikolajgluszkowski 

Będę wdzięczny za zostawienie lajka czy komentarza na Facebook. W ten sposób nakarmisz algorytmy Facebooka i pomagasz w promowaniu naszego Zawiszy. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz