wtorek, 30 listopada 2021

Kto najstarszy, kto najmłodszy w III lidze?

Jak Zawisza Bydgoszcz wypadł na tle ligowych rywali pod względem średniego wieku zawodników? 

Kto grał najmłodszym a kto najstarszym zespołem ? 

Na wstępie chciałbym przypomnieć, że statystyki dotyczące średniego wieku zespołów prezentowane przeze mnie dotyczą średniej wieku zawodników realnie biegających po boisku, a nie siedzących na ławce rezerwowych czy występujących na  piapierze w kadrze zespołu. 

Z każdego meczu liczona jest średnia wieku zawodników, przy czym obowiązuje wiek zawodnika w danym dniu z uwzględnieniem realnego pobytu zawodnika na boisku (średnia ważona).  


Najstarszym zespołem grała Kluczevia

, beniaminek, który po rundzie jesiennej zajmuje ostanią lokatę. To jedyny zespół w lidze, którego średnia wieku przekracza 27 lat.  Konkretnie 27.3.  

Drugi najstarszy zespół to lider Olipia Grudziądz (wiek 26.6)OVER 26

Zespoły ze średnią powyżej 26 lat: 

  1. Kluczevia - 27.3;
  2. Olimpia Grudziądz - 26.6;
  3. Pogoń Nowe Skalmierzyce - 26.02;

W czołówce walczącej o awans wszystkie zespoły mają średnią powyżej 25 lat.


Najmłodsze rezerwy Pogoni, tutaj nie ma zaskoczenia. 

Najmłodszym zespołem są rezerwy Pogoni Szczecin - ze średnią 22.24 


UNDER 24

Jest jeszcze 5 innych zespołów ze średnią poniżej 24 lat: 

  1. Pogoń II Szczecin - 22.24;
  2. Bałtyk Gdynia - 23.19;
  3. Bałtyk Koszalin - 23.65;
  4. Błękitni Stargard - 23.69;
  5. KP Strogard Gdański - 23.73;
  6. Elana Toruń - 23.84.

W tej grupie nazwanej umownie "Under24" nie ma żadnego zespołu, który wykazywałby potencjał do walki o awans. Nie jest łatwo zbudować tak silny zespół z młodzieży. Nie jest to niemożliwe, ale trudne. Bardzo młody zespół rezerw Lecha Poznań znajduje się obecnie w strefie barażowej w eWinner II lidze. Średnia wieku tego zespołu jest nieznacznie poniżej 23 lat. Okresowo wysoko w II lidze utrzymywały się też młodziutkie rezerwy Śląska ze średnią niewiele wyższą niż 22 lata. Te dwa ośrodki rzeczywiście dobrze szkolą w swoich akademiach, ale też ściągają do siebie sporą ilość uzdolnionej, prawie gotowej do grania w piłkę, młodzieży. Ale to na inny wątek.


Zawisza Bydgoszcz ze średnią zespołu 25.08 lat plasuje się w środku zestawienia , jak również w środkowej części ligowej tabeli. Nie należy ani do najstarszy ani do najmłodszych zespołów. 

Warto zwrócić uwagę, że wszyscy czterej beniaminkowie grali zespołami o średniej powyżej 25 lat. Najwyżej, bo w strefie walki o awans uplasowała się Pogoń Nowe Skalmierzyce. 

Pierwsza runda dała sztabowi trenerskiemu Zawiszy oraz dyrektorowi sportowemu Marcinowi Łukaszewskiemu obszerny materiał do analizy.

Którzy z zawodników udźwignęli poziom III-ligi? Którzy rokują, że są w stanie taki poziom wkrótce osiągnąć? Kto zawiódł? Na jakich pozycjach najbardziej potrzebne jest wzmocnienia rywalizacji? 

Niedługo dowiemy się tego z komunikatów dotyczących ruchów transferowych klubu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz