sobota, 3 października 2015

Damian Węglarz udanie zadebiutował w I lidze.

Dzisiaj w Chojnicach w I lidze w zespole Zawiszy zadebiutował Damian Węglarz. W debiucie na zapleczu Ekstraklasy zachował czyste konto, a Zawisza wygrał 2:0.

Damian Węglarz, Zawisza Bydgoszcz

Warunki fizyczne Damian ma świetne, z pewnością nie będą one ograniczeniem w rozwoju jego bramkarskiej kariery. 190 cm wzrostu daje spory zasięg ramion. Damian jest pierwszym po dłuższej przerwie wychowankiem Zawiszy, który broni bramki ligowego zespołu na tak wysokim poziomie rozgrywkowym. W tym sezonie Damian bronił do tej pory w pierwszym zespole Zawiszy jedynie w spotkaniach Pucharu Polski z Chrobrym Głogów i Stalą Stalowa Wola.


Damian Węglarz jest siódmym wychowaniem Zawiszy, który w tym sezonie miał okazję zagrać w I lidze w Zawiszy i kolejnym zawodnikiem z rocznika 1996, o którym jest już dość głośno. Warto przypomnieć, że zespół Zawiszy z roczników 1996/97 2 lata temu zdobył vice-mistrzostwo Polski ustępując w turnieju finałowym Wiśle Kraków jedynie bilansem bramek, nie przegrywając żadnego ze spotkań turnieju finałowego.

Siódemka wychowanków Zawiszy w I lidze w obecnym sezonie:


Kogo jeszcze brakuje? Środkowego obrońcy. W roczniku 1996 na tej pozycji grał Jakub Gackowski, który przeniósł się w obecnym sezonie do Wdy Świecie i gra regularnie w III lidze. Środek obrony, to pozycja, na której trudno o szanse debiutów w najwyższych ligach w tak młodym wieku. Takie sytuacje zdarzają się niezmiernie rzadko, bo na tej pozycji waga doświadczenia jest ogromna. Z czasem będzie można ocenić, czy Gackowski podjął słuszną decyzję. Drugi środkowy obrońca z rocznika 1996, Mateusz Mazalon pozostał w Zawiszy i gra w IV ligowych rezerwach klubu.

Warto dodać, że po zdobyciu vice-mistrzostwa Polski juniorów młodszych Zawiszę opuścili Damian Zagórski i Karol Żmijewski, obaj z rocznika 1997, którzy przenieśli się do Zagłębia Lubin.
Decyzję o przenosinach do Kotwicy Kołobrzeg grającej w II lidze podjął Korneliusz Sochań (1996).
Z roczników 1996/97 jest jeszcze w Zawiszy sporo zdolnych zawodników, których tu nie wymieniłem. Być może inni także otrzymają swoje szanse debiutu w pierwszym zespole seniorów.


W I ligowym sezonie Zawiszy 2011/2012 w jednym spotkaniu zagrał w bramce Łukasz Zapała, ale było to spotkanie Pucharu Polski. W I lidze nie otrzymał szansy debiutu i przeniósł się wiosną do Wdy Świecie, gdzie do dzisiaj jest podstawowym bramkarzem.


Damian Węglarz jest zawodnikiem od niego o 8 cm wyższym, co w przypadku bramkarza otwiera znacznie większe możliwości. Wzrost jest jednym z istotnych czynników doboru zawodników na tą pozycję. Zdarzają się oczywiście wyjątki jak choćby legendarny bramkarz Realu Madryt, Iker Casillas (185 cm), ale regułą jest selekcja na tą pozycję zawodników od 190 cm w górę. Węglarz to na pewno dobry materiał na ligowego bramkarza.

czytaj więcej:

Wojownik z Bydgoszczy zatrzymał Mistrzów Polski.

1 komentarz: