piątek, 22 marca 2024

Zawisza - Unia Swarzędz w 22 kolejce III ligi.

Jest kilka powodów by najbliższy mecz Zawiszy z Unią Swarzędz uznać za wyjątkowo ciekawy. 

Kibica w zasadzie nie trzeba zachęcać do wizyty na meczu swojej drużyny, ale i tak warto przytoczyć kilka faktów przed zbliżającym się sobotnim starciem.

Nowy, zimowy nabytek rywala spod Poznania to niespołniony (jeszcze?) talent ze stajni Lecha Poznań, który rozgrał w Ekstraklasie dla Kolejorza 30 spotkań. Dwukrotnie zagrał w najwyższej klasie rozgrywkowej dla Piasta Gliwice. Zimą zdecydował się na występy w Unii Swarzędz, w pobliżu rodzinnego Poznania. 

Tymoteusz Klupś , bo o nim mowa skończył już 24 lata. 6 sezonów temu dostał szansę występów na Bułgarskiej. To było jedno z niesamowicie uzdolnionych młodych pokoleń młodzieży Lecha. Większość z nich wyjechała już do klubów za granicą: Moder, Jóźwiak, Puchacz, Gumny, Kamiński.....

Każdy rozwijał się w swoim tempie. Marchwiński na przykład potrzebował kilku lat, żeby wejść na poziom, który teraz reprezentuje w Ekstraklasie. Klupś. najwięcej, bo 20 razy występił w sezonie 18/19 przybywając na boisku Ekstraklasy 832 minuty. To nie był więc jednorazowy epizod. Wierzono w Lechu w talent tego chłopaka. W styczniu 2020 został wypożyczony do Piasta Gliwice na pół roku. W tym momncie był wyceniany na 1,25 miliona Euro. Wrócił do Lecha, ale ostatecznie w lipcu 2022 zdecydował się na transfer do Zagłębia Sosonowiec do I ligi. Tutaj niestety także nie przebił się na dobrą sprawę do pierwszego składu. W zimie postanowił przenieść się bliżej domu, gdzie będzie miał w III-ligowej Unii Swarzędz praktycznie pewne miejsce na placu i przez regularną grę może wreszcie zacząć nabierać piłkarskiej wartości. Bardzo jestem ciekaw występu tego zawodnika na Gdańskiej. To może być poważne wzmocnienie ofensywnych możliwości Unii. Unia dysponuje kilkoma bardzo doświadczonymi zawodnikami: Spławski, Klupś, Chromiński, Biegański, Theus czy Laskowski to są gracz, którzy sporo grali i trenowali na wyższym poziomie niż III liga. Jestem przekonany, że w tym spotkaniu zobaczymy sporo ciekawej piłki i to z obu stron.
W jesiennym spotkaniu rozgranym w Swarzędzu to Unia w końcówce zadała Zawiszy cios na wagę 3 punktów. Bardzo mocnym punktem tego zespołu jest doświadczony Łukasz Spławski. Długie piłki grane na niego w Swarzędzu sprawiały nam ogromne problemy. Bardzo dobrze utrzymywał się przy piłce i Unia przenosiła ciężar gry pod nasze pole karne niewielkim nakładem sił. Tego dnia Zawisza nie miał na to pomysłu. Tego dnia graliśmy bez Patryka Urbańskiego i Adama Paliwody w obronie. Ciekawe jak to będzie wyglądało w sobotę. Szybki Klupś operujący gdzieś wokół wysokiego i mocno stojącego na nogach Spławskiego, to duet, który może być niezmiernie groźny dla każdego praktycznie rywala w tej lidze. Zwłaszcza gdy jadąc na stadion Zawiszy można z czystym sumieniem, bez presji swoich kibiców spokojnie zagrać z kontry. 

Niebiesko-czarni są zdecydowanym faworytem bukmacherów, ale .... Zawisza  ma problemy z wygrywaniem u siebie z zespołami z górnej połówki tabeli. Unia za to gereralnie przegrywa te cięższe wyjazdy z mocnymi rywalami. Trudno wskazać tu faworyta. Dość podobnie kształtowały się kursy na domowe spotkanie Zawiszy z Cartusią, które Zawisza niespodziewanie przegrał 0:2. To  będzie mecz, w którym trzeba będzie pokazac już trochę więcej piłkarskiej jakości niż ostatnich dwóch meczach. Zawisza po porażce w Toruniu wygrał wysoko z Unią Solec Kujawski 5:1 oraz wygrał ostatni wyjazd do Świnoujścia z Flotą 3:0. Teraz jednak poprzeczka idzie w góre. Kolejne 3 spotkania Zawisza zagra z mocniejszymi teoretycznie rywalami. Od ich wyniku zależy czy umocni się na podium ligowej tabeli czy zacznie osuwać się w jej dół. To będą ciekawe mecze, które pokażą w którą stronę zmierza przebudowa zespołu. 


Nasz rywal dysponuje jednym z najbardziej doświadczonych zespołów w lidze. Średnia wieku Unii z całego sezonu wynosi 26 lat i 217 dni, w  ostatnich 2 spotkanaich przekraczała nieznacznie 27 lat.

Zawisza w całym sezonie ma średnią wieku 24 lata i 168 dni, a 2 ostanie mecze zagrał ze średnią nieznacznie przekraczającą 25 lat. Zawisza gra więc zespołem mniej więcej o 2 lata młodszym. W klasyfikacji Pro Junior System Zawisza zajmuje 3 miejsce gromadząc ponad 2 razy więcej punktów niż Unia Swarzędz. 

czytaj też: Średni wiek zespołów w III lidze gr II. Jak wypada Zawisza?


Wizyta Unii w Bydgoszczy w poprzednim sezonie zakończyła się wysokim zwycięstwem Zawiszy: 

Zawisza Bydgoszcz vs. Unia Swarzędz

SezonRozgrywkiDomWyjazd
2022-2023III liga (4)4 : 01 : 1
2023-2024III liga (4)1 : 2Na szczycie tabeli dojdzie do starcia Świtu z Elaną. Goście pojadą do Szczecina na to spotkanie bez głównego filara obrony, Aleksandra Kowalskiego, który po 4 żótych kartkach będzie pauzował. W przypadku wygranej gospodarze powiększą przewagę nad Elaną do 14 punktów i losy awansu praktycznie będą rostrzygnięte. 

Unia Solec Kujawski nie potrafi wygrać od 10 spotkań i już tylko cud mógłby uratować ją przed spadkiem. 

Zawisza dysponuje passą trzech domowych zwycięstw, goście 2 razy na wyjazdach bez porażki:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz