wtorek, 5 marca 2024

Kacper Nowak najlepszym zawodnikiem z rocznika 2005 w Kuj-Pomie.

Witajcie po dłuższej przerwie.  Pozwólcie, że na początek opublikuję mój subiektywny przegląd najlepszych młodzieżowców z naszego regionu według roczników. 


Kacper Nowak, etatotwy prawy obrońca Zawiszy jest najlepszym młodzieżowcem z regionu w roczniku 2005. W styczniu skończył 19 lat. Zestawienie dla Kuj-Pomu obejmuje zawodników urodzonych w regionie lub grających obecnie w jednym z klubów regionu.


Jesienią Nowak zgromadził 461 punktów rankingowych. Zagrał w 17 III-ligowych meczach , z których Zawisza wygrał 9. W lidze jesienią opuścił tylko 1 ligowy mecz z rezrwami Pogoni. Gdy wychodził na boisko to w podstawowym składzie.

Zagrał także w obu spotkaniach Zawiszy w Pucharze Polski: wygranym ze Startem Krasnystaw oraz w przegranym spotkaniu z Lechem Poznań. 

Mimo tak młodego wieku to już trzeci sezon Kacpra w III lidze. Do tej pory na tym szczeblu rozgrywek wystąpił w 53 spotkaniach. 


A jak to wygląda w pozostałych młodzieżowych rocznikach w Kuj-Pomie? 
Dane po jesieni sezonu 2023/24:

  • Rocznik 2006 - Marcin Kościelecki - Elana Toruń - ranking 229  punktów - III liga.
  • Rocznik 2005 - Kacper Nowak - Zawisza Bydgoszcz- ranking 461 punktów - III liga.
  • Rocznik 2004 - Marcel Krajewski z Brodnicy - Znicz Pruszków - ranking 750 punktów - I liga.
  • Rocznik 2003 - Marcel Błachewicz z Włocławka - GKS Tychy - ranking 1369 punktów - I liga. 
Zawodnicy w III lidze , a więc także Nowak i Kościelecki  nie są wyceniani przez portal transfermarkt. 

Marcel Krajewski jesienią był wypożyczony do Znicza z Legii Warszawa. Pomocnik wyceniany jest przez transfermarkt na kwotę 250 tysięcy Euro.

Marcel Błachewicz, który do Tych trafił przez Wisłę Płock wyceniany jest obecnie przez portal transfermarkt na 350 tysięcy Euro. 
Warto podkreślić, że z rocznika 2003 wywodzi się Mateusz Łęgowski z Brodnicy , który przez Pogoń Szczecin został wytransferowany do wloskiej Salernitany. Jego wartość przez portal transfermarkt wyceniana na 2.5 miliona Euro. Mateusz regularnie powoływany był przez selekcjonerów młodzieżowych reporezentacji Polski, a także ma za sobą debiut w naszym  pierwszeym zespole narodowym. To bez wątpienia jeden z największych talentów z naszego regionu. 

Podczas przeglądu młodych talentów z naszego regionu nie można pominąć Filipa Borowskiego (rocznik 2003) , bydgoszczaniana, który, gra na poziomie Ekstraklasy. W tym sezonie zagrał w 15 spotkaniach Warty, ranking 633 punkty , 578 minut. To jest najmłodszy przedstawiciel Kuj-Pomu w Ekstraklasie. 

Na szerokie wody wypłynął w tym sezonie w barwach Śląska Wrocław  Łukasz Bejger z Golubia Dobrzynia (zawodnik z rocznika 2002). Jego ranking z tego sezonu to 3807 punktów. Wiosną także utrzymał miejsce wskładzie Ślaska i wszystko wskazuje na to, że będzie razem z tym zespołem walczył o Mistrzostwo Polski. 
Gdy zawodnik w tak młodym wieku wchodzi na taki poziom grania, to najczęściej jego przygoda z Ekstraklasą szybko sie kończy. Być może Łukasz wkrótce będzie bohaterem jakiegoś zagranicznego 
transferu.  

Szkoda, że najlepsi zawodnicy z naszego regionu ciągle przebijają się do grania w piłkę, na dobrym poziomie przez kluby z innych regionów (np Pogoń Szczecin, Śląsk Wrocław, Warta) . Kuj-pom ciągle cierpi na brak kapitału, który pozwoliłby zbudować silny piłkarski organizm zdolny promować młode talenty i przekuwac je w prawdziwe perełki. Do tego potrzebny jest klub grający na poziomie Ekstraklasy. Ciągle jesteśmy jedynie dostarczycielem narybku dla bogatszych. Szkoda. 

W sobotę mieliśmy okazję się przekonać jak wygląda organizacyjnie piłka w Toruniu,jednym z większych miast kuj-pomu. Miał być hit, a był ........
To jest chyba najlepsza ilustracja problemu jaką jest piłka nożna w Kuj-Pomie. Tutaj jest jak na lekarstwo działaczy, którzy rozumieją i czują tą dyscyplinę sportu. Ale o tym w następnym wpisie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz