poniedziałek, 7 czerwca 2021

Cztery zwycięstwa od awansu?

 Zawisza po porażce we Włocławku i remisie z Chemikiem przed 31 kolejką miał 2 punkty przewagi nad Włocłavią i gorszy bilans bezpośrednich spotkań. Do rozegrania pozostało obu zespołom po 4 spotkania. Jeżeli Włocłavia wygra wszystkie swoje mecze, to ligę zakończy z 70 punktami. Zawisza musi wygrać wszystkie z pozostałych 4 spotkań, żeby zgromadzić minimum 71 oczek ( w praktyce 72). Jeżeli rywale zgubią gdzieś punkty, to zwiększy się margines błędu dla niebiesko-czarnych. 

Włocłavia traci punkty co trzy i pół meczu, zatem statystycznie rzecz biorąc zakończy sezon prawdopodobnie z 67-68 punktami. Możliwe, że Zawisza awansuje nawet mimo zgubienia punktów jeszcze w jednym meczu. 

Przekroczenie bariery 70 punktów w ostatnich latach dawało awans do III ligi. 

Spoglądając na poprzednie sezony widzimy, że zwycięzcy IV ligi KPZPN gromadzili: 

  • 2013/14 - Sparta Brodnica - 79 oczek w 30 meczach.
  • 2014/15 - Elana Toruń - 74 oczek w 30 meczach.
  • 2015/16 - ROL-KO - 71 (wycofany po sezonie), Chemik 70 oczek w 30 meczach.
  • 2016/17 - Unia Solec - 74 w 34 meczach. 
  • 2017/18 - Chemik - 74 w 34 meczach.
  • 2018/19 - Unia Janikowo - 71 w 34 meczach.
  • 2019/20 - Pomorzanin Toruń - 39 w 17 meczach.

Zawisza w obecnym sezonie rozegra 30 kolejek, przy czym formuła rundy rewanżowej w covidowym sezonie została zmieniona. Najmocniejsza siódemka klubów walczy wiosną o awans pomiędzy sobą. Zawisza  i Włocłavia nadal punktuje dość regularnie i to właśnie pomiędzy tymi zespołami rozegra się korespondencyjna walka o awans do III ligi. 


Włocłavia lepiej niż Zawisza spisuje się wiosną, przy czym rywale wykorzystali sprzyjający terminarz wygrywając ostatnich 5 spotkań z rzędu. Ostatnio tracili punty w przegranym meczu wyjazdowym z Chemikiem. Czeka ich jeszcze między innymi trudny mecz wyjazdowy w Łochowie. 


Zawisza ma bardziej sprzyjający terminarz  w końcówce ligi. Dzisiaj podejmuje Sportis na Gdańskiej. Następnie niebieko-czarni mają w grafiku wyjazd do Kujawianki Izbica Kujawska, podejmują Lidera oraz Pogoń Mogilno. Dzisiejsze spotkanie ze Sportisem to teoretycznie najtrudniejszy rywal do końca sezonu. Pozostali w grafiku rywale nie dysponują tak dużym piłkarskim potencjałem jak Sportis Łochowo. 


Strata punktów z Włocłavią i Chemikiem jest faktem, z którym trzeba się pogodzić i skupić na decydujących spotkaniach. Sportis w grupie mistrzowskiej zgromadził aż 14 punktów w 9 meczach, przy czym aż 10 u siebie. Statystycznie to Włocłavię w rywalizacji ze Sportisem czeka zatem trudniejsze zadanie. 


Walce o awans towarzyszą jak zwykle ogromne emocje. Żeby znaleźć się w gronie III-ligowców trzeba pokazać w końcówce sezonu hart ducha i piłkarską jakość. Włocłavia okazała się godnym piłkarsko rywalem w walce o awans. O ostatecznym powodzeniu zdecydują detale. Emocje będą do końca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz