czwartek, 10 września 2015

70 lat Zagłębia Lubin

Jak podaje portal zawiszafans.net właśnie dzisiaj, 10 września 2015 roku, swoje 70-te urodziny obchodzi Zagłębie Lubin, zaprzyjaźniony klub Zawiszy z województwa lubuskiego.
Zagłębie dwukrotnie w swojej historii triumfowało w najwyższej polskiej klasie rozgrywkowej, w sezonach 1990/1991 oraz 2006/2007.

Bilans Zagłębia Lubin z rywalami.

Przyjaźń między kibicami Zawiszy i Zagłębia trwa nieprzerwanie już ponad 25 lat. W czasach gdy prawie wszystko jest tymczasowe  i niestabilne taka przyjaźń "z brodą" budzi szacunek w środowisku kibiców. Nie jest to przyjaźń medialna. Kibice obu klubów wspierają się wzajemnie. Nie zapomnę pod jakim wrażeniem byłem, gdy w II lidze zachodniej na meczu Zawiszy z MKS Kluczbork stawiła się kilkuset osobowa grupa kibiców z Lubina. Warto dodać, że Zagłębie miało wtedy świetną drużynę i do Kluczborka nie przywiodła ich chęć podziwiania składnych akcji Zawiszy grającego 2 poziomy rozgrywkowe niżej. Atmosfera jaką udało się tego dnia stworzyć w Kluczborku była fantastyczna. To chyba wtedy postanowiłem dołożyć coś od siebie.

Na stronie zawisza1946.pl od zbudowałem zestawienie będące bilansem Zagłębia z poszczególnymi przeciwnikami w Ekstraklasie.

Bilans Zagłębia Lubin w Ekstraklasie z poszczególnymi rywalami

Skrypt umożliwia również przejrzenie historii spotkań Zagłębia z konkretnym rywalem po kliknięciu na nazwę klubu.Przykładowa historia pojedynków Zagłębia z jednym z rywali.

Najwięcej, spotkań w Ekstraklasie Zagłębie Lubin rozegrało do tej pory z Górnikiem Zabrze. Te zespoły rywalizowały ze sobą 53 razy. 14 razy górą byli "Miedziowi", 23 padał remis, 16 wygranych Górnika.
Najwięcej zwycięstw, bo aż 16, Zagłębie uzyskało w rywalizacji z Widzewem Łódź. Najwięcej porażek odnotowało grając przeciwko Legii Warszawa (25).

Niedługo gol Zagłębia nr 1000.


Warto zwrócić uwagę na fakt, że w jednym z najbliższych spotkań Zagłębie zdobędzie okrągłego, tysięcznego gola w najwyższej lidze. Brakuje ich już tylko 4.
W ten sposób Zagłębie Lubin zostanie 15 drużyną w Polsce, która  osiągnie barierę 1000 goli.
Najwięcej bramek ma na koncie Legia Warszawa (3528+15 w obecnym sezonie) .
Pułap 2000 tysięcy goli w Ekstraklasie osiągnęło tylko 6 zespołów, a liczbę 3000 zdobytych bramek już tylko 3 kluby: Legia Warszawa, Wisła Kraków i Ruch Chorzów.
Co ciekawe, pod względem ilości zdobytych bramek aktualnego Mistrza Polski, Lecha Poznań wyprzedza jeszcze w tabeli wszech czasów Górnik Zabrze oraz Łódzki KS. Zbliża się również jubileuszowe domowe zwycięstwo Zagłębia nr 200 (w tym momencie 198).

Tabela wszech czasów I


Tabeli wszech czasów Ekstraklasy generowanej dynamicznie po każdej kolejce niestety nie udało mi się nigdzie znaleźć. Gdyby ktoś dysponował linkiem to będę wdzięczny za podzielenie się nim. Tabela aktualna na koniec sezonu 2014/2015 znajduje się na stronie 90minut.pl

Tabela wszech czasów Ekstraklasy do sezonu 2014/2015, źródło 90minut.pl

Tabela wszech czasów II


Nie udało mi się nigdzie znaleźć również tabeli wszech czasów II ligi, czyli rozgrywek zaplecza ekstraklasy. Podczas wprowadzania do bazy danych spotkań Zawiszy Bydgoszcz doszedłem do wniosku, że rozgrywki ligowe, w których uczestniczył Zawisza stanowią sporą część historii tych rozgrywek. Wprowadziłem zatem resztę i od kilku lat na stronie zawisza1946.pl udostępniam tabelę wszech czasów II ligi, generowaną dynamicznie po każdej kolejce ligowej.
Warto podkreślić, że Zawisza zajmuje w tej tabeli okazałą, drugą pozycję ustępując tylko Piastowi Gliwice. Co ciekawe Zawisza prowadzi w tabeli wszech czasów w najtrudniejszej kategorii, czyli wyjazdowych zwycięstw. Ma ich na koncie 119.

Tabela wszech czasów II

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz