piątek, 6 września 2019

Cel jest prosty. Pokonać lidera.

Cel jest prosty. Pokonać lidera.


W sobotę czeka nas spotkanie z liderującą Cuiavią Inowrocław. Po zwycięstwie nad Piastem Złotniki Kujawskie bydgoski Zawisza w dobrych nastrojach szykuje się do kolejnego meczu. Co ciekawe, mimo nieciekawego startu niebiesko-czarnych w rozgrywkach IV ligi bukmacherzy mocno wierzą w nasz zespół wyceniając bardzo wysoko wygraną liderujących gości, na 3.60 zł za każdą postawioną na Cuiavię złotówkę.

Cuiavia Inowrocław - mieszanka młodości z doświadczeniem.

Cuiavia, to bardzo ciekawy zespół. Od kilku sezonów trwał proces odmładzania tego zespołu. Były momenty, gdy Cuiavia znajdowała się bardzo nisko w tabeli IV ligi, jednak konsekwentnie stawiała na młodych nie ograniczając się do obowiązkowego limitu młodzieżowców. To był czas inwestowania.

W sezonie 2017/2018 w barwach Cuiavii młodzieżowcy wystąpili 183 razy i rozegrali 10890  minuty, co stanowiło aż 32,4% czasu gry całego zespołu.

W sezonie 2018/2019 w barwach Cuiavii młodzieżowcy wystąpili 227 razy (więcej tylko w barwach Unii Solec Kujawski - 333) i rozegrali 14004 minuty, co stanowiło aż 42,9% czasu gry całego zespołu. Ponad dwukrotnie przekracza to wymóg określony przepisami.

Teraz gdy Cuiavia jest liderem IV ligi widać efekty tej inwestycji. W obecnym sezonie procentowy udział gry młodzieżowców w Cuiavii spadł już w pobliże poziomu ustawowego minimum i wynosi 19,1% czasu gry zespołu, ale w drużynie pozostała spora grupa zawodników w roczników 96, 97, a szczególnie rocznika 98. W efekcie Cuiavia dysponuje zespołem o bardzo niskim średnim wieku, który dysponuje całkiem pokaźnym, IV-ligowym doświadczeniem.

Zawisza Bydgoszcz - średni wiek zespołu 26 lat i 28 dni.

Cuiavia Inowrocław - średni wiek zespołu 23 lata i 58 dni. 


Taki model funkcjonowania klubu wcale nie jest zbyt popularny w naszym regionie. Często takie próby kończyły się po prostu spadkiem do okręgówki. Cuiavii najwyraźniej się udało przetrwać czas inwestowania w swoją młodzież. Czy przełoży się to w przyszłości na awans tego zespołu do III ligi? Trudno powiedzieć, czy Inowrocław ma w ogóle takie ambicje w piłce nożnej. Stadion jest po modernizacji, szczególnie jego zachodnia, wysoka  trybuna robi świetne wrażenie. Na pewno jest tam potencjał na III ligę, a nawet na granie w ligach centralnych. W tym sezonie kilka zespołów IV-ligowych wygląda bardzo ciekawie, więc walka o awans będzie na pewno interesująca.

 
zachodnia trybuna stadionu w Inowrocławiu.
Cuiavia przed obecnym sezonem straciła swojego podstawowego środkowego obrońcę, Ariela Jastrzębskiego, którego mieliśmy już okazję oglądać na Sielskiej w barwach Pomorzanina Toruń. W trakcie rehabilitacji po kontuzji jest Michał Marczyński.
Do Inowrocławia po sezonie spędzonym w I-ligowej Bytovii Bytów wrócił ukraiński obrońca Arsenii Protsyshyn (rocznik 95).
Cuiavia praktycznie nie wzmacnia się zawodnikami z zewnątrz. Co warto podkreślić dobrą grę i pozycję lidera zawdzięcza własnej dobrej pracy z grupą swoich zawodników, a nie bazuje na kosztownych wzmocnieniach "z importu".
Najlepszym strzelcem Cuiavii w tym sezonie jest Patryk Wiśniewski z 5 golami (rocznik 96), warto też zwrócić uwagę na Mikołaja Rutę (rocznik 94), który wchodząc z ławki strzelił już 3 gole w tym sezonie.Zespół z Inowrocławia dysponuje kadrą o sporym doświadczeniu jak na IV-ligowe realia:

Cuiavia bilans zawodników IV liga i wyższe ligi

Jedynym prawdziwym ligowym weteranem jest Dariusz Słupski związany od wielu lat z Cuiavią. Obecni zawodnicy Cuiavii w poprzednich 3 sezonach zaliczyli łącznie 843 spotkania i 59359 minut  na poziomie IV ligi lub wyższym. Porównując kadry naszych rywali to jeden z lepszych wyników w tej lidze. To jest obecnie chyba największe wyzwanie stojące przed zespołem Zawiszy - jak najszybciej nabrać doświadczenia pozwalającego na skuteczne punktowanie w IV lidze.

Zawisza bilans zawodników IV liga i wyższe ligi
Szczególnie duże dysproporcje widać gdy porównamy sumaryczną liczbę spotkań zawodników obu rywali na IV ligowym (i wyższym) poziomie w okresie ostatnich 3 sezonów (319 Zawisza, 843 Cuiavia). Powodów jest wiele, a najprostszy to ten, że wielu zawodników Zawiszy zdecydowało się pomóc w odbudowie klubu grając poniżej swoich sportowych możliwości i aspiracji. Teraz jednak trzeba wrócić na wyższy poziom wymagań i to także wymaga trochę czasu.

Kadra bydgoskiego Zawiszy ma zupełnie inną konstrukcję i składa się obecnie:
  • grupy zawodników mających spore ligowe doświadczenie ale nabyte głównie sporo lat temu;
  • grupy zawodników mających za sobą próby gry na wyższym poziomie, ale jednak bez wielkiej ilości ligowych występów;
  • grupy zawodników nie mających doświadczenia w IV lidze.

 Doświadczeni zawodnicy muszą  z powrotem przestawić się na wyższe wymagania IV ligi, obiecujący zawodnicy muszą ustabilizować przebłyski formy na solidnym ligowym poziomie, a młodzi zawodnicy muszą zmierzyć się z wymaganiami tej ligi i pokazać, że dają radę pociągnąć grę na tym poziomie. To wszystko wymaga czasu i pracy.

W ostatniej kolejce odpalił Patryk Kozłowski, strzelając 3 gole Piastowi Złotniki Kujawskie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że to rywal bez IV-ligowego doświadczenia. W mojej ocenie mecz ze Spartą Brodnica był bardziej wartościowym sprawdzianem, który pokazał, że Zawisza potrafi sobie już radzić z IV-ligowymi doświadczonymi zespołami. Niewiele zabrakło ze Spartą do zwycięstwa, a długimi fragmentami spotkanie było pod kontrolą niebiesko-czarnych. Jak poradzimy sobie z Cuiavią?

Odpowiedź na to pytanie poznamy już w sobotę. W typerze dominuje na razie optymizm, poparty korzystną wyceną bukmacherów. Prawie 60% typerów stawia na zwycięstwo Zawiszy. Nikt jeszcze nie postawił na remis.

Liga typerów Zawisza i przyjaciele - jesień 2019


Trzeba przyznać, że w starciu z Cuiavią własne boisko nie było do tej pory zbyt często atutem Zawiszy:

Bilans Zawiszy z rywalami

W ligowej rywalizacji Zawiszy z Cuiavią padło łącznie 28 goli, z czego aż 20 w Bydgoszczy. Żadne domowe ligowe spotkanie z Cuiavią nie zakończyło się remisem. W ostatnich 3 spotkaniach rozgrywanych w Bydgoszcz padało po 5 goli. Czy właśnie taki scenariusz ziści się w sobotę? Kto wyjdzie zwycięsko z tej rywalizacji? Cuiavia świetnie zaczęła sezon, ale Zawisza z każdym spotkaniem wygląda lepiej. No i my gramy jak zawsze w dwunastu. Kibice Zawiszy nie raz pokazali, że potrafią swoim dopingiem dołożyć cegiełkę do zwycięstw swojego zespołu. Naprawdę trudno przewidzieć jak to się potoczy.

 Trzeba to po prostu zobaczyć.

A już w środę rozegramy zaległy derbowy mecz 1 kolejki z Chemikiem Bydgoszcz. Czekają nas w ciągu najbliższych dni. Naprawdę spore emocje.

Jak zauważyliście do typera wraca Górnik Wałbrzych. Mimo ogromnych problemów organizacyjnych naszych przyjaciół wystartowali oni w wałbrzyskiej A-klasie. Wierzymy, że tak jak Zawisza podniosą się z tych opresji i trzymamy za nich kciuki. Ogromne podziękowanie dla jednego z naszych kolegów (@rapanui) , który podjął się utrzymania i prowadzenia tej ligi. Trwają prace nad dołączeniem do typera Pogoni Lębork, ale w tym tygodniu jeszcze nie zdążyliśmy.

Liderem w walce o bonusa Z jest obecnie @09.06.1998, który na razie pomylił się tylko o jednego gola Zawiszy. Niesamowite, nieprawdaż? Z 19 punktami lideruje, ale o pierwszego bonus Z powalczymy jeszcze kilka tygodni.

Uwaga. Mecz z Chemikiem , mimo że w środku tygodnia będzie objęty typowaniem w naszym typerze. 

Już teraz zapowiadam, żeby ktoś nie zamulił.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz