Dlaczego idzie nam tak słabo? Jedna z odpowiedzi na to pytanie jest oczywista i nasuwa się sama: kluby z regionu są z reguły za biedne, na utrzymanie wyrównanej, wartościowej kadry zawodników.
Ale co z naszą młodzieżą? Młodzi 19-20 letni zawodnicy nie mają zazwyczaj wielkich oczekiwań finansowych. Najczęściej marzą głównie o szansie pokazania swoich umiejętności. Problemu jakości zespołów z naszego regionu nie da się sprowadzić zatem tylko do pieniędzy. Może to również problem w jakości szkolenia?
Średni wiek zawodników.
Zawisza Bydgoszcz - I liga
Spójrzmy zatem na średni wiek zawodników poszczególnych zespołów z regionu. Najwyżej notowanym zespołem z regionu jest obecnie Zawisza Bydgoszcz. Klub bazuje na doświadczonych zawodnikach. Regularnie gra dwóch młodzieżowców : Maciej Kona i Jakub Łukowski. Obaj z rocznika 1996. Warto zauważyć, że regulamin I ligi wymaga obecności na bosku tylko jednego młodzieżowca. Do składu wprowadzanych jest ponadto w mniejszym wymiarze czasowym 3 innych, młodych zawodników: Damian Ciechanowski, Arkadiusz Gajewski, Kamil Żylski. Reszta to rutyniarze. Średnia wieku całego zespołu z 7 rozegranych ligowych spotkań to 26 lat i 245 dni. Tak skomponowana kadra pozwala na utrzymanie dobrej jakości zespołu i stopniowe wprowadzanie młodzieży.Kadra Mistrza Polski. Kolejorz 2014/2015.
Dla porównania warto dodać, że kadra Mistrza Polski z poprzedniego sezonu, Lecha Poznań miała średni wiek (liczony jako średnia wieku z poszczególnych spotkań w dniu każdego meczu) to 25 lat i 110 dni. W Ekstraklasie nie ma konieczności wystawiania młodzieżowców, więc sztab szkoleniowy ma pełną swobodę doboru kadry. Zespół nieco starszy w przekroju sezonu niż 25 lat okazał się najmocniejszy w Polsce, zatem ten wiek można przyjąć jako pewien punkt odniesienia do dalszych rozważań.
Olimpia Grudziądz - I liga
Drugi z naszych I ligowców, Olimpia dysponuje bardziej doświadczoną kadrą. Średnia wieku zawodników z pierwszych 7 spotkań to 28 lat i 250 dni.
Obowiązki młodzieżowca wypełnia Paweł Kowalczyk urodzony w Braniewie. W pierwszych ligowych spotkaniach sezonu robił to Adrian Bielawski z Gdańska. Nie ma mowy o wprowadzaniu do gry młodzieży z regionu. Taka polityka klubu. Szkoda, że Olimpia nie korzysta regionalnych zasobów zdolnej młodzieży, przynajmniej w zakresie wypełnienia regulaminowego obowiązku posiadania na boisku jednego młodzieżowca. W tym sezonie są to roczniki 1996 oraz 1995. Sporo zdolnej młodzieży z rocznika 1996 ogrywało się z powodzeniem w Centralnej Lidze Juniorów. Wierzę, że taki człowiek po otrzymaniu szansy gry w I lidze dałby z siebie wszystko i prezentował nie gorzej niż Kona czy Łukowski.
Trudno w to uwierzyć, ale w zeszłym sezonie zespół z Grudziądza dysponował jeszcze bardziej doświadczoną kadrą. Średnia Olimpii z sezonu 2014/2015 to aż 30 lat i 48 dni.
Sparta Brodnica - III liga
Ja wiadomo nie posiadamy żadnego zespołu w II lidze. Kolejnym klubem z regionu w obecnej ligowej hierarchii jest Sparta Brodnica, która w III lidze zgromadziła 7 punktów w 4 meczach. Średni wiek zawodników Sparty z pierwszych 4 spotkań to 24 lata i 292 dni. Warto zwrócić uwagę na młodziutkiego Marka Magdzińskiego (rocznik 1997) , który już na początku sezonu zdążył popisać się hat trickiem. Sparta ma też kilku doświadczonych ligowców, choćby Piotra Lamkę czy ciągle skutecznego Krzysztofa Kretkowskiego.
Start Warlubie - III liga
Średnia Startu to 23 lata i 282 dni. Start dysponuje sporą grupą młodych zawodników, którzy w poprzednich sezonach pokazywali swój potencjał. Jak na razie początek sezonu dla Startu jest trudny.Wda Świecie.
Jeżeli początek sezonu dla Startu jest trudny, to dla Wdy jest prawdziwym wyzwaniem. Z kadry zespołu było sporo wartościowych zawodników, o czym pisałem wcześniej tutaj. Średnia wieku Wdy w obecnym sezonie to zaledwie 21 lat i 111 dni.W spotkaniu Sokół Kleczew - Wda Świecie, zakończonym wynikiem 2:0 dla gospodarzy, średni wiek zespołu Wdy w dniu meczu wyniósł tylko 20 lat i 36 dni.
Jestem gorącym zwolennikiem stawiania na młodzież, ale gdyby kierować się powyższymi statystykami, to warto by rozważyć jednak dodanie pewnej dawki rutyny do tego przepisu na mocny III-ligowy zespół. Jest oczywiście tutaj pewien problem. Doświadczeni zawodnicy oczekują wynagrodzenia adekwatnego do uzyskanego już potencjału. Bez pieniędzy nie da się zbudować silnej kadry, bo najbardziej wartościowi zawodnicy zawsze zostaną wyssani przez mocniejsze finansowo firmy. W obecnym sezonie do Wielkopolski przeniósł się jednej z najlepszych ligowych strzelców Pogoni Mogilno z ubiegłego sezonu. Pochodzący z Janikowa, urodzony w Inowrocławiu Przemysław Kędziora strzela już gole dla Unii Swarzędz w III lidze. Ten 20-latek jest jednym z najbardziej bramkostrzelnych zawodników z naszego regionu grających w III lidze i kolejnym, którego nie udało się utrzymać w regionie.
Przemysław Kędziora |
Elana Toruń.
O zmianach w kadrze Elany pisałem niedawno w tekście pod tytułem
Drużyna skomponowana na awans?
Mimo słabego początku Elany nie wycofuję się głównej tezy :) Zapraszam do lektury.
Kadra Elany w pierwszych spotkaniach sezonu miała średnią wieku 23 lata i 258 dni.
Jarota Jarocin, Sokół Kleczew.
Warto zestawić sobie średnie naszych III-ligowców ze średnimi liderujących klubów z Wielkopolski. Średni wiek obecnego lidera, zespołu Jaroty Jarocin wynosi 25 lat i 226 dni. Drugi w tabeli zespół Sokoła Kleczew dysponuje kadrą o średnim wieku 25 lat i 134 dni.
Powyższe kluby dysponują jak widać większą ilością zawodników doświadczonych. Trudno, jak widać, zbudować zespół o wysokiej i stabilnej jakości dysponując w większości młodzieżą, co nie znaczy, że .... nie jest to niemożliwe.
Rezerwy Lecha Poznań,
grające w III lidze kujawsko-pomorsko-wielkopolskiej w obecnym sezonie mają średnią wieku na boisku na poziomie 20 lat i 116 dni i zajmują w obecnym momencie czwartą lokatę. Kolejorz dysponuje sporą liczbą wychowanków ogranych w III lidze oraz Centralnej Lidze Juniorów i nie pozbywa się ich lekką ręką. Dzięki temu mogą oni ogrywać się na poziomie III ligi i zyskują jeszcze 1-2 sezony na pokazanie trenerom pełni swojego potencjału. III-ligowy zespół rezerw Lecha stanowi ważny element całej drabinki szkoleniowej Akademii Lecha Poznań. Nie jest tajemnicą, że klub z Wielkopolski dąży do wprowadzenia swojego zespołu rezerw o jeszcze jeden poziom ligowy wyżej.IV liga kujawsko-pomorska.
Zawisza II Bydgoszcz.
O grze w III lidze nie mogą na razie pomarzyć zawodnicy zespołu rezerw Zawiszy. W poprzednim sezonie zespół musiał walczyć o utrzymanie się w IV lidze do samego końca sezonu. Stanowią go w większości młodzieżowcy, uzupełniani seniorami z pierwszego zespołu w zależności od bieżących potrzeb. W obecnym sezonie średnia wieku rezerwy Zawiszy to 20 lat i 115 dni. Tak duża różnica poziomów pomiędzy rezerwami Lecha i Zawiszy wynika przede wszystkim z ogromnego potencjału finansowego Lecha, który potrafi z całego kraju ściągać uzdolnionych zawodników do Poznania nawet w okresie gimnazjum oraz najczęściej potrafi utrzymać najzdolniejszych poznaniaków na miejscu.Rezerwy Zawiszy Bydgoszcz zasilone zdolnymi chłopakami z rocznika 1996 w obecnym sezonie radzą sobie znacznie lepiej niż w poprzednim. Do poziomu rezerw Lecha jest jednak spora przepaść, przede wszystkim ta finansowa, co nie pozwala utrzymać wyróżniających się graczy w klubie. Wiele razy usłyszymy: "jeszcze za słaby na I ligę, ale w IV lidze się marnował, więc przeszedł do ........ " i tutaj następuje nazwa klubu gotowego zapłacić za usługi tego zawodnika i dającego mu szansę na rozwój poprzez grę w wyższej lidze.
Warto zauważyć, że średnia wieku rezerw Lecha Poznań i Zawiszy Bydgoszcz jest w tym sezonie praktycznie identyczna.
Unia Solec Kujawski.
Warto przyjrzeć się także liderującym w IV lidze klubom. Unia Solec Kujawski w pierwszych meczach obecnego sezonu ma średnią 23 lata i 139 dni, a Chemik Bydgoszcz aż 26 lat i 34 dni.Kolejne zespoły w IV lidze:
ROL.KO Konojady - 25 lat i 225 dni;
Naprzód Jabłonowo Pomorskie - 27 i 73 dni.
* Średnie wieku w poszczególnych spotkania liczone są w odniesieniu do daty każdego ze spotkań z osobna. Średnia wieku liczona jest z uwzględnieniem ilości minut spędzonych na boisku przez poszczególnych zawodników (średnia ważona).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz