Menu Stron

środa, 25 września 2024

Rezerwy Portowców kontra Zawisza Bydgoszcz. [III liga - zapowiedź]

 Po efektownym zwycięstwie nad Cartusią i dzisiejszej potyczce pucharowej z Tarantem Wójcin wygranym przez Zawiszę 0:12 czeka nas wyjazd na spotkanie z rezerwami Pogoni Szczecin

W przypadku spotkań z rezerwami Portowców tradycyjnie jest problem z przewidzeniem jakimi zawodnikami będzie dysponować rywal. Możliwy jest scenariusz, w którym rezrwy zasili kilku zawodników z ekstraklasowej kadry, którzy potrzebują boiskowych minut. Pogoń będzie już po piątkowym spotkaniu Z GKS Katowice i będzie miała pełną swobodę delegacji zawodników do rezerw. 

Konia z rzędem temu, kto potrafi przewidzieć potencjał tego zespołu. Nie dziwię się jednak bukmacherom, którzy za wygraną gospodarzy płacą tylko 2.1 

Gospodarze zajmują trzecie miejsce w tabeli z 15 punktami, Zawisza ma 3 oczka mniej. 

Kurs na Pogoń może tylko maleć w przypadku delegacji do rezerw któregoś z zawodników Ekstraklasy: 

  • Krzysztofa Kamińskiego;
  • Wojciecha Lisowskiego
  • Olafa Korczakowskiego;
  • Jakuba Lisa;
  • Adriana Przyborka;
  • Patryka Paryzka;
  • Joao Gamboa;
Zamiast wróżyć z fusów chciałbym jednak zwrócić uwagę na jeden fakt. Otóż Pogoń Szczecin  w lecie praktycznie nie sprowadzała zawodników z zewnątrz. Zamiast tego wprowadza do ekstraklasowej kadry swoich wychowanków: Kacpra Łukasiaka i Jakuba Lisa.
Obaj panowie w sezonie 2021/22 byli podstawowymi zawodnikami rezerw Pogoni. 
Łukasiak przechodził później przez wypożyczenia do Skry Częstochowa oraz Górnika Łęczna, gdzie w Fortuna I lidze pomocnik  nabrał ligowej jakości. 
Obrońca Jakub Lis poprzednie 2 sezony spędził na wypożyczeniu do Motoru Lublin, z którym zrobił awans do I ligi oraz do Ekstraklasy. Teraz wraca do Szczecina. 
To jest model biznesowo opłacalny. Pogoń kreuje swoich zawodników najpierw poprzez rezerwy, potem wypożyczenia do I i II ligi a potem przez własny zespół w Ekstraklasie. 
Kolejnym etapem bywają zagraniczne transfery, których Pogoń przeprowadza coraz więcej. To pokazuje, że Portowcy stają się jedną z najbardziej skutecznych akademii piłkarskich w kraju. 
Do tego nowoczesny stadion i świetna frekwencja na trybunach powodują, że Pogoń dołączyła, chyba już na stałe, do grupy klubów TOP 5 w Polsce. 
Nic, tylko pogratulować. A przecież kilka lat temu byliśmy na tym samym etapie walcząc o awans do I ligi , potem  o awans do Ekstraklasy. W sezonach 2013/14 oraz 2014/15 graliśmy przeciwko Portowcom w Ekstraklasie. Dekadę później dzili nas przepaść trzech poziomów rozgrywkowych. Ech. 

Zawisza Bydgoszcz vs. Pogoń Szczecin

SezonRozgrywkiDomWyjazd
1958II liga0 : 10 : 3
1962II liga0 : 20 : 1
1964-1965I liga2 : 22 : 0
1966-1967I liga0 : 20 : 1
1977-1978I liga1 : 01 : 3
1992-1993I liga0 : 31 : 3
1993-1994I liga1 : 10 : 3
1996-1997II liga1 : 12 : 3
2008-2009II liga (3)1 : 10 : 3
2011-2012I liga (2)2 : 10 : 1
2013-2014T-Mobile Ekstraklasa (1)1 : 11 : 1, 2 : 1
2014-2015T-Mobile Ekstraklasa (1)2 : 10 : 3


Przy okazji spotkania z rezerwami Pogoni chciałbym podzielić się z wami jeszcze jedną refleksją. 
W zespole rezerw Pogoni gra regularnie 3 zawodników z rocznika 2007:
  • Antoni Klukowski;
  • Rafał Jakubowski;
  • Maciej Wojciechowski.
Ten ostatni zawodnik zadebiutował właśnie w spotkaniu pierwszego zespołu w spotkaniu Pucharu Polski ze Stalą Rzeszów.

Jak widać Portowcy nie mają problemu z grą 17-latków z seniorami w  III lidze. 

Zastanawiam się jak to działa w Zawiszy. Wiadomo, że nasze rezerwy co roku opuszcza fala młodych zawodników. Szukają sobie miejsca w zespołach z IV ligi czy okręgówki. Zastanawiam się czy  w tym gronie nie ma zawodników,  którzy zasłużyli na szansę pokazania się w III lidze? Nie mam tu na myśli obecnej fazy sezonu. Walczymy o powrót do czołówki tabeli i może nie jest to najlepszy moment na debiuty, ale przecież w końcówce poprzednich sezonów wiadomo było, że awans nam nie grozi. 
Nasuwam mi się pytanie jak zareagowali by na szansę debiutu w III lidze wyróżniający się zawodnicy rezerw jak choćby Wiktor Majer, który w A klasie w rezerwach strzelał gola co 47 minut czy Mateusz Ejankowski, który w ubiegłym sezonie w okręgówce strzelił 19 goli dla rezerw Zawiszy? 

Teraz w rezerwach Zawiszy skuteczny jest 16 letni Mateusz Bogun, który strzelił 7 goli w 7 meczach. A to są tylko przykłady wyróżniających się strzelców goli. Tych najłatwiej wskazać. Być może debiut w III lidze nic by nie zmienił w przypadku  Majera czy Ejankowskiego. Może nadal chcieli by opuścić Zawiszę by za kilka złotych i skrzynkę piwa grać gdzieś w regionalnych ligach. A może jednak coś by zmienił? 

Chciałbym mieć przekonanie, że proces kształcenia i rozwijania młodych piłkarzy  działa w Zawiszy dobrze. Jednak na razie brakuje potwierdzenia skuteczności tego procesu w faktach dokonanych. Dla mnie takim potwierdzeniem będą dopiero transfery wychowanków do zespołów z lig centralnych lub awans Zawiszy do II ligi przy znaczącym udziale wspomnianych wychowanków z akademii. Jeżeli działanie naszej akademii będzie zamykać się transferami zawodników do IV ligi czy okręgówki, to, w mojej ocenie, nie spełnia to oczekiwań. Totalną klapą okazał się projekt pod tytułem Medard Dahms. Pomocnik, w którego Zawisza inwestował długo. Przez 6 sezonów dostawał on szanse gry w pierwszym zespole niebiesko-czarnych, a ciągle jest jeszcze młodzieżowcem. Niestety Medi po wypożyczeniu do Wdy Świecie do IV ligi przeszedł do okręgówki, do GLKS Dobrcz gdzie gra razem z kolejnymi niespełnionymi talentami Zawiszy - Alanem Serwachem, Tomkiem Żylińskim. Dlaczego jeden z najlepszych wychowanków naszego stowarzyszenia przechodzi do zespołu klasy okregowej? Jakoś nie potrafię się z tym pogodzić.

A przecież  w sytuacji ograniczonych zasobów finansowych to może być dla nas jedyna droga, aby Zawisza wrócił na centralny szczebel rozgrywek. Przy ograniczoym budzecie nie kupimy 90% zawodników z zewnątrz. Sporą część z musimy ukształtować sobie sami. Obecnie udział czasu gry naszych wychowanków w grze Zawiszy jest niestety nikły. 

Być może jesteśmy właśnie przed jakimś przełomem. Dobrze w sezon weszła drużyna juniora młodszego Zawiszy w CLJ, świetnie sezon zaczęły rezerwy niebiesko-czarnych. Młodzi Zawiszacy pokazują, że chce im się walczyć dla niebiesko-czarnych barw. Życzę władzom klubu dużo mądrości, żeby ten entuzjazm protrafili przekuć za kilka lat w ligowych, jakościowych zawodników. To jest trudny preces, bo po najzdolniejszych ręce wyciągną bogatsi od nas. Ale trzeba mądrze grać tymi kartami, które mamy. Jeżeli tych najzdolniejszych przejmą bogatsi i zrobią z nich dobrych graczy, to jeszcze OK. Znacznie gorzej gdy kolejni chłopacy giną gdzieś w A-klasie grając za "giętą" z piwem, bo skończyla im się motywacja do treningów 5 razy w tygodniu. 

Wracając do naszych ligowych rywali, rezerwy Pogoni grają w tym sezonie zespołem o średniej wieku 21 lat i 319 dni, chciaż np w domowym meczu z Unią Swarzędz grali zespołem w wieku 22 lat i 164 dni. Na pewno łatwiej im jest posłać zawodników z kadry Ekstraklasowej na domowy mecz rezerwniż na całodniowy wyjazd rezerw. Zobaczymy jak to będzie wyglądało w sobotę. 

Zawisza w tym sezonie gra zespołem o średniej wieku 25 lat i 286 dni. Najstarszy zespół Zawisza wystawił w Środzie Wlkp - 26 lat i 127 dni, najmłodszy w Kleczewie - 25 lat i 129 dni.  
Gramy więc zespołem o 3-4 lata starszym, z dużym doświadczeniem. To nasz atut. Portowcy mają swoją wyselekcjonowaną, zdolną młodzież. Zobaczymy kto będzie górą. 

Do tej pory na wyjazdach bilans 1-1-1, w tym bolesna porażka 1:5 dwa lata temu.


Zawisza Bydgoszcz vs. Pogoń II Szczecin

SezonRozgrywkiDomWyjazd
2021-2022III liga (4)0 : 02 : 0
2022-2023III liga (4)2 : 11 : 5
2023-2024III liga (4)3 : 01 : 1


Ciągle mamy sporo kontuzjowanych zawodników, ale kadra jest szeroka. Walka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz