Menu Stron

wtorek, 7 lipca 2015

11 edycja Ligi Frekwencji stadionowych.

Na stronie www.zawisza1946.pl sporo zestawień dotyczy stadionowych frekwencji. Obecnie Liga Frekwencji pojawia się także na stronie startowej. W tym roku Ligę Frekwencji wygrał Lech Poznań, ale warto zwrócić uwagę na wysoką frekwencję w Białymstoku. Jagiellonia zapewne w przyszłym sezonie wygeneruje frekwencje na poziomie kilkunastu tysięcy widzów na mecz.

Dlaczego tak duży nacisk kładziemy ma frekwencje? Bo to ona jest miernikiem potencjału klubu. Wysokie frekwencje na stadionach dają szanse na pozyskiwanie reklamodawców, ułatwiają prowadzenie piłkarskiego biznesu, no i tworzą niezapomnianą atmosferę.

Ostatnie miesiące w Bydgoszczy są pod tym względem bardzo trudne. Bojkot spotkań przez część kibiców jest cały czas bardzo odczuwalny.
Jednak warto przypomnieć, że jeszcze kilka lat temu Zawisza Bydgoszcz spowodował sporo szumu za sprawą relatywnie wysokiej frekwencji i świetnych opraw meczowych. W sezonie 2013-2014 padł ligowy rekord w regionie w XXI wieku. Mecz na Gdańskiej 30 X 2013 Zawisza Bydgoszcz - Legia Warszawa oglądało na żywo 12789 widzów.

Zawisza Bydgoszcz - Legia Warszawa; 30 X 2013





 Wyższe frekwencje w XXI wieku w naszym regionie padały również na Gdańskiej w Bydgoszczy, ale były to spotkania Reprezentacji Polski oraz 2 finały Pucharu Polski. Wszystko na to wskazuje, że na pobicie ligowego rekordu ze spotkania z Legią będziemy długo czekać. Inne stadiony posiadają mniejszą pojemnością trybun, a sytuacja w Bydgoszczy nie wróży na razie dużej frekwencji na trybunach.

W sezonie 2011-2012 Zawisza po awansie do I ligi zajął najwyższe, 11 miejsce w Polsce w Lidze Frekwencji.

Liga Frekwencji 2011-2012

Najlepsze średnie frekwencje na piłkarskich stadionach od sezonu 2004-2005 podglądać można korzystając z górnego menu Ligi Frekwencji.

Jak widać nawet w II lidze zachodniej, czyli na 3 szczeblu rozgrywkowym, Zawisza osiągał wyższą średnią frekwencję (3379 widzów na mecz) niż z minionym sezonie T-Mobile Ekstraklasy, który upłynął pod znakiem stadionowego bojkotu.

Liga Frekwencji 2008-2009

Włocławek


Co ciekawe, w pierwszym sezonie objętym Ligą Frekwencji, czyli 2004-2005, na wysokim 14 miejscu w Polsce uplasował się Kujawiak walczący we Włocławku o awans do Ekstraklasy. Kujawiak w tym sezonie osiągnął średnią frekwencję rzędu 4 tysięcy widzów na mecz. W 4 spotkaniach Kujawiaka Włocławek ze:
- Świtem Nowy Dwór Mazowiecki,
- MKS Mława,
- Arką Gdynia,
- Widzewem Łódź  frekwencja we Włocławku osiągała 7 tys widzów.

Miejski stadion we Włocławku, po przebudowie 4840 miejsc.




Grudziądz


Jak na razie I-ligowa  frekwencja w Grudziądzu nie jest w stanie przekroczyć połowy tej liczby kibiców mimo podobnego poziomu piłkarskiego.
Grudziądzki projekt jest za to zdecydowanie bardziej trwały. Pobyt Olimpii Grudziądz w I lidze trwa już 4 sezony i sytuacja w klubie wygląda stabilnie. Być może konsekwentna praca przełoży się przyszłości na dalszy wzrost frekwencji w Grudziądzu.

Stadion Olimpii Grudziądz. zdjęcie: olsztyn.sport.pl


Olimpia Grudziądz od obecnego sezonu może pochwalić się trzecim dorobkiem na zapleczu ekstraklasy spośród wszystkich klubów z regionu w całej historii rozgrywek na drugim szczeblu rozgrywek piłkarskich. Wyprzedza już w tej klasyfikacji oba toruńskie kluby, ustępując miejsca tylko Zawiszy i Polonii.

Druga liga (nowa I liga) w kuj-pomie.

 Janikowo.


W pierwszej trzydziestce Ligi Frekwencji w sezonie 2006-2007 znalazła się również Unia Janikowo.
Niezła frekwencja podczas spotkań II ligi (średnio 2200) i przebudowa jednej z trybun janikowskiego stadionu zapowiadały powstanie naprawdę silnego klubu w pobliżu Inowrocławia.

Stadion w Janikowie; zdjęcie rakow.com.pl


Niestety korupcyjne zarzuty wstrzymały ten proces, spowodowały utratę sponsorów i powolną degradację. Obecnie Unia Janikowo wywalczyła awans do klasy okręgowej tracąc 2 punkty jedynie w jednym spotkaniu. Być może ten klub powoli wraca na dobre tory i w kolejnych sezonach ponownie zyska mocną pozycję w strukturze naszego regionalnego futbolu.

Toruń.


Co pokaże w zbliżającym się sezonie Elana Toruń w zakresie ligowej frekwencji? Trudno to przewidzieć.

Wypełniony po brzegi sektor gości w Toruniu podczas spotkania z Zawiszą

Stadion Miejski w Toruniu; zdjęcie: stadiony.net



Zapowiedzi powstania mocnej drużyny mogą przełożyć się na wzrost zainteresowania piłką nożną w Toruniu. Z drugiej strony piłkarze zawsze mieli tam sporą konkurencję w postaci  mocnej drużyny speedwaya.

Inowrocław.


Galerię regionalnych stadionów zakończyć można przebudowanym obiektem w Inowrocławiu, gdzie spotkania rozgrywa miejscowa Cuiavia:

Stadion Miejski w Inowrocławiu; zdjęcie: osir.inowroclaw.pl

Jest w  regionie kilka nowoczesnych obiektów, które powinny stać się bazą do zbudowania w przyszłości stabilnych ośrodków piłkarskich z solidną, ligową piłką. Wiele zależy jednak od umiejętności zbudowania silnego, stabilnego zaplecza sponsorów.
Gdzie powstaną kolejne nowoczesne obiekty piłkarskie w regionie? Świecie, Brodnica, Mogilno, Pakość, Solec Kujawski?

W przerwie pomiędzy sezonami, gdy kibice piłkarscy ekscytują się głównie wieściami transferowymi i sparingami zapraszam do śledzenia statystyk piłkarskich.

Na naszej stronie znajdziecie też rekordowe pod względem frekwencji spotkania w poszczególnych sezonach:

Najwyższe frekwencje ligowe.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz